Lidé se odešli z Afriky do světa dříve, než se čekalo

10.06.2013 - Richard Guryča

Oproti dosavadním předpokladům vědců zřejmě dávní předkové dnešního člověka opustili africký kontinent mnohem dříve. Dokládají to nové archeologické nálezy ve Spojených arabských emirátech


Reklama

Podle vědecké studie publikované v magazínu Journal o Science, zamířili prapředkové před tisíci lety na východ kolem Rudého moře a postupně pronikali na Blízký východ. Dokládají to prý nálezy 100 až 125 tisíc let starých kamenných nástrojů, které archeologové objevili ve Spojených arabských emirátech. Historici se přitom domnívali, že se lidé do dnešní Arábie dostali teprve před šedesáti tisíci lety.

Stáří kamenných nástrojů určovali archeologové unikátní technikou, která odhaluje, kdy byl nalezený předmět naposledy vystaven slunečnímu svitu. „Podle techniky výroby seker a dalších kamenných nástrojů, objevených v emirátě Sharjah lze poznat, že tyto nástroje byly vyrobeny lidmi odjinud. Podobné věci jsme našli ve východní Africe,“ vysvětlil archeolog Anthony E. Marks z univerzity v Dallasu.

Vědci se domnívají, že dávní obyvatelé afrického kontinentu mohli postupovat přes Sinajský poloostrov, kolem Rudého moře nebo přes úžiny poblíž jeho jižních břehů. Připomínají rovněž, že před tisíci let bylo v Arábii příznivé klima s dostatečnou vlhkostí. Díky tomu pak měli praotcové lidstva dostatek plodin i lovné zvěře.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907