Venušin pás: Nádherný efekt ranní a večerní oblohy

26.08.2014 - Pavel Gabzdyl


Reklama

Možná jste si někdy všimli, že těsně před východem nebo krátce po západu Slunce, se poměrně úzký pruh nebe nízko nad obzorem zbarví do lehce narůžovělé barvy.
O co jde?

Když Slunce stoupá nad obzor nebo naopak pod něj klesá, objevuje se na protější straně nebe tmavý pás, který není ničím jiným, než zemským stínem promítnutým do zemské atmosféry. A právě na rozhraní tmavšího pásu zemského stínu a světlé části nebe je patrný narůžovělý Venušin pás. Ve Venušině pásu se totiž odráží světlo zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, které se zbarvuje do červených tónů.

Na sérii snímků pořízených s odstupem pěti minut je patrný klesající Venušin pás a zemský stín při východu Slunce nad observatořemi Roque de los Muchachos na ostrově La Palma v první květnový den roku 2014. Vlevo se leskne kopule italského dalekohledu Galileo a vpravo kopule převážně španělského dalekohledu GranTeCan, který je od roku 2009 největším dalekohledem světa se samostatným zrcadlem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium BrnoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907