Šakal čabrakový: Partnerské vztahy na celý život

18.05.2013 - Marek Telička

<p>Pláž, kde leží vrak Bom Jesus, patří těžařské společnosti De Beers – i proto zůstala loď dlouho skryta před zraky veřejnosti.</p>

Pláž, kde leží vrak Bom Jesus, patří těžařské společnosti De Beers – i proto zůstala loď dlouho skryta před zraky veřejnosti.


Reklama

Šakal čabrakový dostal svůj český název podle černé skvrny na zádech, která připomíná pokrývku s třásněmi (čabraku). Kromě hřbetu má černou barvu i šakalův huňatý plochý ocas, zatímco zbytek srsti bývá zbarven do hněda. Přestože je nejrozšířenější ze všech šakalů, žije výhradně ve východní a jižní Africe. Pohybuje se charakteristickým klusem připomínajícím klus koně.

Šakali žijí v párech a jsou si věrní po celý život. Partneři mají označkované společné teritorium, kam ostatní šakali nesmí vstoupit. Pokud se nějaký takový vetřelec objeví a chtěl by snad lovit v cizím teritoriu, vyzve ho na zápas ten z páru, který má stejné pohlaví jako nezvaný host. Samička rodí většinou 4 až 6 mláďat, ale může jich být i víc. O narozená mláďata se starají oba rodiče a občas dokonce i starší sourozenci z předešlých vrhů.

Aby zajistili svým mladým co největší bezpečí, stěhují se šakali často z místa na místo. Šelmy sice nechávají dospělé šakaly na pokoji, ale štěňata mohou být ohrožena zejména dravými ptáky. Jakmile skončí doba rozmnožování a mláďata dospějí, žijí šakali ve svém teritoriu odděleně a potkávají se jen občas spíše náhodou na pochůzce nebo na lovu, aby se potkali opět v době páření. Odrostlí jedinci, kteří si ještě nenašli partnera, žijí ve smíšených smečkách svých vrstevníků.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907