Vesmírná technologie má rozluštit záhadu krvácejícího ledovce

13.03.2015 - Martin Reichman

Sonda určená pro průzkum ledu na Marsu, pomáhá rozluštit záhadu života v krvácejícím ledovci v Antarktidě


Reklama

Ledovec Blood Falls, ležící v McMurdo Dry Valleys ve východní Antarktidě, je zcela mimořádný. Z jeho masivní bílé ledové krusty vytéká červenohnědá voda, připomínající krev. Ledovec objevil již v roce 1911 geolog Griffith Taylor, který se domníval, že za zvláštní barvou stojí červené řasy. Teprve až pozdější průzkum ukázal, že výrazné červenohnědé zbarvení je způsobeno extrémním obsahem železa. Železitá voda vytékající z útrob ledovce se vyznačuje i další zvláštností, je totiž extrémně slaná. V porovnání s oceánskou vodou je její salinita až trojnásobná.

Život v extrémních podmínkách

I v takto extrémním prostředí ale může existovat život. Vzorky odebrané z ledovce v roce 2004 ukázaly, že voda obsahuje vzácné autotrofní bakterie. Geomikrobioložka Jill Mikucki z univerzity v Tennessee zde objevila 17 různých druhů mikrobů, pravděpodobně vyvinutých přímo v tomto specifickém prostředí.

Překvapivý objev donutil Jill Mikucki k návratu a novému výzkumu. Aby mohla odebrat vzorky přímo z ložiska vodního ekosystému, požádala o pomoc německou univerzitu aplikované vědy FH Aachen, která se mimo jiné přímo podílí i na evropském vesmírném programu. K dispozici dostala ledového krtka – speciální sondu určenou pro průzkum vesmírných objektů.

Ledový krtek z vesmíru

IceMole je autonomní sonda vybavená kamerou, která umožňuje odebírat vzorky hluboko pod ledem a především manévrovat. Na rozdíl od vrtací soupravy tak může krtek odebrat vzorky z takřka kteréhokoli místa a analyzovat okolní led pomocí senzorů. Velkou výhodou tohoto řešení je, že při odběru vzorků nedochází k jejich biologické kontaminaci. Se sondou IceMole se počítá i pro průzkum polárních čepiček na Marsu, Jupiterových a Saturnových měsíců. 

Jill Mikucki věří, že vzorky odebrané pomocí sondy IceMole ji umožňí rozřešit záhadu života v nehostinném prostředí krvácejícího ledovce. 

  • Zdroj textu:

    The Antarctic Sun, dlr.de

  • Zdroj fotografií: DLR

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907