Větrný mlýn, co sbírá vodu ze vzduchu

17.05.2013 - redakce 100+1

Specialista na zdravotnickou techniku Max Whisson si nechal patentovat vysoce účinnou turbínu, schopnou pohánět chladící zařízení, které dokáže zkondenzovat vzdušnou vlhkost

<p>Kulturní pozůstatky římsko-perských válek si můžete prohlédnout například na íránské skalní stěně Nakš-e Rustam.</p>

Kulturní pozůstatky římsko-perských válek si můžete prohlédnout například na íránské skalní stěně Nakš-e Rustam.


Reklama

Dr. Whisson tvrdí, že jeho přístroj, zabírající plochu čtyř čtverečních metrů, bude schopen „vytáhnout“ ze vzduchu až 7 500 litrů vody za den. Principem je zchlazení vzduchu vstupujícího do systému a vháněného do komory opatřené kovovými deskami, které jsou pokryty nátěrem odpuzujícím vodu. Po deskách by měly neustále stékat kapičky vody získané ze vzduchu a plnit kolektor. Zdrojem energie k výrobě chladu by měl být pouze stlačený vzduch. Takto lze ekologicky získávat vodu v místech, kde je jí málo a kde je i vlhkost vzduchu nízká (například na poušti).

Podobná zařízení už existují i od jiných výrobců. Například firma Aqua Sciences vyrábí pro potřeby Pentagonu podobné zařízení na získávání vody ze vzduchu. Našli bychom je v Iráku, kde vyrábí vodu pro americké vojáky. Zařízení je zcela autonomní a denně je schopno vyrobit 4 500 litrů vody. Provozní náklady činí zhruba 10 centů na litr. V případě, že se počítá s dovozem, jsou náklady téměř osm dolarů na litr. Pokud by zařízení bylo místo diesel agregátu poháněno větrem, provozní náklady by klesly prakticky na nulu. Jenže vítr je přece jen méně vypočitatelný než nafta.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Maxwell Whisson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907