Větrný mlýn, co sbírá vodu ze vzduchu

17.05.2013 - redakce 100+1

Specialista na zdravotnickou techniku Max Whisson si nechal patentovat vysoce účinnou turbínu, schopnou pohánět chladící zařízení, které dokáže zkondenzovat vzdušnou vlhkost

<p>Kulturní pozůstatky římsko-perských válek si můžete prohlédnout například na íránské skalní stěně Nakš-e Rustam.</p>

Kulturní pozůstatky římsko-perských válek si můžete prohlédnout například na íránské skalní stěně Nakš-e Rustam.


Reklama

Dr. Whisson tvrdí, že jeho přístroj, zabírající plochu čtyř čtverečních metrů, bude schopen „vytáhnout“ ze vzduchu až 7 500 litrů vody za den. Principem je zchlazení vzduchu vstupujícího do systému a vháněného do komory opatřené kovovými deskami, které jsou pokryty nátěrem odpuzujícím vodu. Po deskách by měly neustále stékat kapičky vody získané ze vzduchu a plnit kolektor. Zdrojem energie k výrobě chladu by měl být pouze stlačený vzduch. Takto lze ekologicky získávat vodu v místech, kde je jí málo a kde je i vlhkost vzduchu nízká (například na poušti).

Podobná zařízení už existují i od jiných výrobců. Například firma Aqua Sciences vyrábí pro potřeby Pentagonu podobné zařízení na získávání vody ze vzduchu. Našli bychom je v Iráku, kde vyrábí vodu pro americké vojáky. Zařízení je zcela autonomní a denně je schopno vyrobit 4 500 litrů vody. Provozní náklady činí zhruba 10 centů na litr. V případě, že se počítá s dovozem, jsou náklady téměř osm dolarů na litr. Pokud by zařízení bylo místo diesel agregátu poháněno větrem, provozní náklady by klesly prakticky na nulu. Jenže vítr je přece jen méně vypočitatelný než nafta.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Maxwell WhissonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907