Většina gejzírů na Saturnově měsíci Enceladu je zřejmě jen optický klam

07.05.2015 - Martin Reichman

Mohutné gejzíry, vyvěrající ze Saturnova měsíce Enceladu, jsou patrně jen mlžným závojem


Reklama

Šestý největší Saturnův měsíc Enceladus byl dlouho považován za tektonicky mrtvý, teprve až výzkum sondy Cassini ukázal, že ve skutečnosti žije poměrně bouřlivým životem. Sonda v roce 2005 zaznamenala na jeho povrchu praskliny, díky svému tvaru nazvané Tygří pruhy, a z nich unikající mohutné gejzíry ledových částic, páry a jednoduchých organických molekul.

TIP: Hádanka o původu gejzírů na Saturnově měsíci je rozřešena

Nyní se zdá, že většina těchto gejzírů je spíše optickým klamem, než skutečným gejzírem. Počítačová simulace zpracovaná výzkumnou nadací Planetary Science Institute v arizonském Tucsonu naznačuje, že skutečných gejzírů je mnohem méně a gejzíry na snímcích sondy Cassiny jsou jen vícenásobně se překrývající závoje mlhy a páry, unikající z povrchových prasklin.

Závěsy páry i možné gejzíry vznikají podle vědců v důsledku slapových sil a vyvěrají z podpovrchového oceánu Saturnova měsíce. Záměna gejzírů za mlžný opar tak do jisté míry odpovídá i na otázku, proč unikající oblaka mění svůj jas, v závislosti na poloze Enceladu k Saturnu. Pokud se ve skutečnosti nejedná o gejzíry, je míra jasu dána úhlem pohledu na mlžný opar.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, SSI, PSI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907