Většina gejzírů na Saturnově měsíci Enceladu je zřejmě jen optický klam

07.05.2015 - Martin Reichman

Mohutné gejzíry, vyvěrající ze Saturnova měsíce Enceladu, jsou patrně jen mlžným závojem


Reklama

Šestý největší Saturnův měsíc Enceladus byl dlouho považován za tektonicky mrtvý, teprve až výzkum sondy Cassini ukázal, že ve skutečnosti žije poměrně bouřlivým životem. Sonda v roce 2005 zaznamenala na jeho povrchu praskliny, díky svému tvaru nazvané Tygří pruhy, a z nich unikající mohutné gejzíry ledových částic, páry a jednoduchých organických molekul.

TIP: Hádanka o původu gejzírů na Saturnově měsíci je rozřešena

Nyní se zdá, že většina těchto gejzírů je spíše optickým klamem, než skutečným gejzírem. Počítačová simulace zpracovaná výzkumnou nadací Planetary Science Institute v arizonském Tucsonu naznačuje, že skutečných gejzírů je mnohem méně a gejzíry na snímcích sondy Cassiny jsou jen vícenásobně se překrývající závoje mlhy a páry, unikající z povrchových prasklin.

Závěsy páry i možné gejzíry vznikají podle vědců v důsledku slapových sil a vyvěrají z podpovrchového oceánu Saturnova měsíce. Záměna gejzírů za mlžný opar tak do jisté míry odpovídá i na otázku, proč unikající oblaka mění svůj jas, v závislosti na poloze Enceladu k Saturnu. Pokud se ve skutečnosti nejedná o gejzíry, je míra jasu dána úhlem pohledu na mlžný opar.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, SSI, PSI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907