Vězení na ostrově Alcatraz: Jak vypadal život uvnitř kobky

28.07.2013 - redakce 100+1

Proslulé vězení, odkud prý nebylo úniku. Legendami opředená pevnost, střežící nejhorší zločince i nevinné nešťastníky


Reklama

Alcatraz je devítihektarový skalnatý ostrov uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii.  Od roku 1850 na něm stojí obranná pevnost, která později sloužila jako vojenská věznice. Neslavné proslulosti však dosáhla především poté, co byla v roce 1934 proměněna ve federální věznici s nejpřísnějším režimem. Poslední odsouzení opustili ostrov v roce 1963. V současnosti je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou a vyhledávanou turistickou atrakcí.

Nejtvrdší vězení Ameriky

Již od počátku občanské války sem byli přiváženi vojenští trestanci, zejména díky poměrně velké vzdálenosti od pobřeží a studené vody v okolí ostrova byl Alcatraz vytipován jako vhodné místo pro založení vojenské věznice. Stal se jí od roku 1907.
Nápad zřídit na ostrově pro nejnebezpečnější zločince z celé severní Ameriky vznikl v říjnu 1933. V bývalé pevnosti bylo zřízeno šest set cel vybavených mřížemi ze speciální oceli, kterou nebylo možné přepilovat. Každá cela byla určena jen pro jednoho vězně. Vstup na bloky byl jištěn systémem, který měl znemožnit jakýkoliv pokus o útěk. Každý pohyb vězně byl kontrolován dvěma dozorci. Jeden z nich byl vždy vyzbrojen samopalem. Celá pevnost pak byla pod neustálým dohledem dalších dozorců z šesti strážních věží.

Al Capone i Ptáčník

Smyslem tohoto projektu byla absolutní izolace a jejich tvrdé potrestání - bez jakékoliv formy převýchovy. Vězni nesměli hovořit, jejich vzájemná izolace byla důsledně dodržována i mimo cely. Za sebemenší přestupek následoval noční pobyt v kobce, ve stoje, bez oděvu.

Za celou dobu existence vězení jich bylo zaznamenáno celkem čtrnáct pokusů o útěk a zúčastnilo se jich 39 vězňů. Zabili při tom čtyři dozorce, pět uprchlíků bylo dozorci zastřeleno. Dva vězni byli za pokus o útěk popraveni. Šest vězňů se utopilo v moři. Zbývajících 26 útěkářů bylo dopadeno strážemi na ostrově.

Jeden z mnoha mýtů o Alcatrazu je, že je nemožné přeplavat z ostrova na pevninu kvůli žralokům. Ve skutečnosti v zálivu nejsou žádní žraloci, nebezpeční pro lidi. Hlavními překážkami byla studená voda, silný proud a dvoukilometrová vzdálenost od pobřeží. Trénovaný plavec s dobrou fyzickou kondicí však i tyto nástrahy překonat může.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907