Největší solární elektrárna na světě: Energie pro 140 tisíc domácností

17.02.2014 - Jan Miklín

Celých 1 400 hektarů kalifornské pouště pokrývá soustava 173 500 zrcadel, koncentrujících sluneční záření do několika málo bodů. Největší sluneční elektrárna na světě vyrábí dostatek energie pro více jak stovku tisíc domácností


Reklama

Přestože je Slunce od nás vzdáleno okolo 150 milionů kilometrů, dopadá na Zemi obrovské množství energie – a to úplně zdarma. Není divu, že se vědci a inženýři po celém světě snaží vymyslet způsoby, jak tento zdroj co nejlépe využít. Jednou z možností – kromě obvyklých fotovoltaických článků – je koncentrovat sílu slunečních paprsků pomocí soustavy zrcadel do jednoho bodu, kde je následně využita na výrobu elektrické energie. A přesně tento způsob využívá solární elektrárna Ivanpah, oficiálně spuštěná před několika dny.

Statisíce zrcadel

Zatímco účinnost fotovoltaických panelů se pohybuje maximálně okolo 20 %, solární tepelné elektrárny dokáží ze slunečního záření využít téměř třetinu energie. Jejich princip je poměrně jednoduchý. Paprsky odražené od soustavy parabolických zrcadel zahřívají vodu, měnící se na páru a pohánějící parní turbínu s generátorem vyrábějícím elektrickou energii. Čím větší teploty se podaří dosáhnout, tím je tento způsob efektivnější; v současných elektrárnách se teplota pohybuje okolo 200 °C.

První elektrárna fungující na tomto principu vznikla již v roce 1981, konstrukce obří Ivanpah začala roku 2010. Celkové náklady se vyšplhaly na více jak dvě miliardy dolarů, kromě ministerstva energetiky do elektrárny investoval i Google. Po zkušebním provozu od loňského září byla elektrárna oficiálně spuštěna letos 13. února. Co tedy na kalifornské pláni najdeme?

Na rozloze 1 420 ha leží celkem 173 500 nastavitelných zrcadel, koncentrujících sluneční paprsky do tří slunečních věží s výškou 140 metrů. Celkový maximální výkon elektrárny je necelých 400 MW (pro srovnání, JE Dukovany mají čtyři reaktory po 500 MW). Podle společnosti BrightSource, která za projektem stojí, sníží Ivanpah emise oxidu uhličitého o zhruba 400 tisíc tun ročně a přinese práci necelé stovce lidí. Naopak kritici poukazují na spotřebu v poušti vzácné vody k chlazení, vizuální efekt vysokých silně nasvícených věží i negativní vliv na populace typických pouštních želv Mohavské pouště. Koncentrované sluneční paprsky navíc doslova upalují ptáky, kteří v oblasti elektrárny létají.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia, BrightSource

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907