Více jídla a méně metanu. Nová GM rýže zabíjí dvě mouchy jednou ranou

10.08.2015 - Stanislav Mihulka

Geneticky vylepšená rýže SUSIBA2 s genem od ječmene má vyšší výnosy a její pěstování zároveň omezuje uvolňování metanu


Reklama

Dnešní doba klade na pěstované plodiny bláznivé požadavky. Třeba rýže. Máme obavy o nakrmení lidstva a potřebujeme co nejvíc rýže. Zároveň se bojíme globálního oteplování a rýže produkuje spoustu mocného skleníkového plynu metanu. Jak z toho ven?

Laboratoř amerického ministerstva energetiky Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) nabízí zajímavé řešení. Po více než 10 letech intenzivního výzkumu vyvinuli nový kultivar rýže SUSIBA2, do něhož vložili jeden gen z ječmene. Je to sice jenom jediný gen, ovládá ale činnost řady dalších genů a hraje klíčovou roli v hospodaření rýže s uhlíkem.

Výsledkem rafinovaného genetického vylepšení je, že se z nové rýže sklízí více zrn rýže a její pěstování zároveň zásadně omezuje uvolňování metanu z rýžovišť. V blízké budoucnosti se taková geneticky vylepšená rýže bude velice hodit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Pacific Northwest National Laboratory, Nature

  • Zdroj fotografií: Brad Collis / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907