Vídeňský Burgtheater: Divadelní projekt Marie Terezie

04.12.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Snímek, pořízený rakouským fotografem Michaelem Frankensteinem ve druhé polovině 19. století, zachycuje starou budovu Burgtheatru.

Císařovna Marie Terezie projevila přání mít divadelní prostory v těsné blízkosti sídelního zámku. Její přání se vyplnilo a 14. března 1741 byla na Michaelském náměstí, coby kamenem dohodil od zámku Hofburg, otevřena nová scéna. Premiéru zde mělo několik významných oper, z nichž za zmínku stojí především Mozartova Figarova svatba nebo Beethovenova Symfonie č. 1.

V 50. - 60. letech 19. století zažívalo centrum Vídně dramatickou přeměnu. V rámci budování okružní třídy bylo strženo staré opevnění a na jeho místo nastoupila výstavba reprezentativního moderního bulváru. Do jedné z honosných budov bylo roku 1888 přemístěno také dvorní divadlo, které na Ringstraße stojí dodes.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907