Vietnamský mýtus: šokující čísla ohledně zraněných a padlých

26.03.2015 - Josef Čurda

Americké působení ve Vietnamu (1964-1975) přineslo US Army neobyčejně vysoké ztráty - například přes 300 000 mužů si odneslo znetvořující zranění, což je o 300 procent více, než ve druhé světové válce


Reklama

Jedním z rozšířených mýtů o válce ve Vietnamu je, že boje během ní nebyly tak intenzivní jako ve druhé světové válce. Ve skutečnosti však průměrný pěšák bojující v jižním Pacifiku v letech 1941–1945 strávil v boji asi 40 dní. Průměrný pěšák ve Vietnamu však díky vrtulníkům prožil v boji 240 dnů během jediného roku.

TIP: Neznámí hrdinové: Kdo jsou první a poslední oběti války

Zhruba každý desátý Američan z těch, kteří sloužili ve Vietnamu, utrpěl zranění nebo padl. Celkem zde zemřelo 58 148 a bylo zraněno 304 000 mužů z 2 700 000. Ačkoliv procento padlých je podobné jako v jiných válkách, amputace a znetvořující zranění byly o 300 procent vyšší než ve druhé světové válce.

Na 75 000 vietnamských veteránů si z války odneslo těžké zdravotní postižení. Záchranářské vrtulníky nalétaly kolem půl milionu letů a přepravily téměř milion pacientů. Průměrná časová prodleva mezi okamžikem zranění a hospitalizací nepřekročila jednu hodinu, takže zraněných vojáků, kteří přežili prvních 24 hodin, zahynulo méně než jedno procento.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE červen 2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907