Víkendové sluneční erupce: Efektní, ale pro Zemi nejsou nebezpečné

27.08.2014 - Martin Reichman

Efektní erupce, které během uplynulého víkendu zachytila sluneční observatoř SDO, vědci hodnotí jako středně silné. Erupce tak nebudou mít žádný podstatný vliv na dění na Zemi


Reklama

Sluneční erupce mají svou vlastní stupnici podobně jako například zemětřesení. Klíčovou roli v nich hraje jednak jejich intenzita – udávaná ve wattech na metr čtvereční, a také vzdálenost radioaktivního záření, která se následně měří satelitním systémem GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite).

Jak se dělí erupce

Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2. Vážnější dopad na dění na Zemi mohou mít pouze silnější erupce třídy M a pak také erupce tříd X. V případě třídy M jde maximálně o rušení rádiového a GPS signálu, případně vznik polárních září; erupce tříd X již mohou mít vážnější dopady.

Máme se slunečních erupcí bát?

Sluneční erupce vytváří kaskádu vysokoenergetických částic známých jako protonová bouře, tyto částice pak mohou proniknout lidským tělem a způsobovat biochemická poškození. Víkendové erupce zachycené sluneční observatoří SDO vědci hodnotí jako středně silné, odpovídající třídě M5. Výboje ale tentokrát nesměřovaly přímo k Zemi a vědci proto dopad na dění na Zemi neočekávají.

Největší erupcí zaznamenanou GOES byla exploze ze 4. listopadu 2003, kdy výboje dosahovaly stupně X28, později dokonce překvalifikovaného na X40 a X45. Tou úplně největší ale byla erupce z roku 1859, která zanechala stopy v Grónském ledu ve formě nitrátu a berylia.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: SDO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907