Viking: První přistání na Marsu

20.03.2014

První foto z Marsu -<p>Sondy Viking byly prvními sondami, které snímkovaly povrch Marsu</p>
První foto z Marsu -

Sondy Viking byly prvními sondami, které snímkovaly povrch Marsu


Reklama

Američtí novináři označili ve své době sondy Viking jako „nejlepší laboratoře, jaké bylo možné naložit do rakety a poslat na Mars“. Nepřeháněli. Z dat, které kvarteto sond ve druhé polovině sedmdesátých let získalo, žijeme dodnes.

Dvě sondy Viking vypuštěné na sklonku léta 1975 byly identické, přičemž každá se skládala z družicové části a z přistávacího modulu. Obě části byly společně naváděny na oběžnou dráhu Marsu, kde byl provedený finální průzkum přistávací oblasti, a teprve poté došlo k vysazení výsadkového modulu. Družicová část pak přistávací sekci sloužila jednak jako retranslační stanice pro komunikaci se Zemí a jednak pracovala jako samostatná pozorovací jednotka.

Hladké přistání modulů zajišťovaly tři hydrazinové motory, přičemž každý z nich měl 18 trysek (aby došlo k rovnoměrnému rozptýlení vznikajících spalin). Devět přístrojů vážilo jen 29 kilogramů, přičemž mezi všemi jednoznačně vynikala biochemická laboratoř složená ze 40 tisíc součástek! Tato využívala tří metod k analýze získaných vzorků. Jednak to byla pyrolýza pro zjištění, zdali jsou ve vzorku organické látky (živé organismy) schopné vázat oxid uhličitý. Jednak to byl detektor rozkladu organických látek na oxid uhličitý („tlení“). A jednak detekce plynové výměny mezi zkoumaným vzorkem a atmosférou („dýchání“).

Biologická laboratoř, do níž byly vkládány mnohé naděje, ale žádný život ani jeho stopy nenašla. Sice zaznamenala některé neobvyklé procesy, které jsou někdy dávány do souvislosti s možnou přítomností látek organického původu, ale všechny se podařilo vysvětlit i neorganickými procesy.

Viking 1, Viking 2
Start: 20. 8. 1975 / 9. 9. 1978
Dosažení orbity Marsu:
19. 6. 1976 / 7. 8. 1976
Délka mise:
sonda 5 / 2,8 roku; modul 6,3 / 3,6 roku
Hmotnost: sonda 883 kg; modul 572 kg
Cíle mise: snímkování povrchu, hledání stop života na Marsu, analýza hornin

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907