Vikingské bojovnice: Mýtus, nebo realita?

24.09.2014 - Martin Reichman

Loupeživých výprav bojovných Vikingů se možná zúčastňovaly i jejich ženy, vyplývá to alespoň z nálezů historika Shana McLeoda a jeho týmu


Reklama

Vikingské ženy bojovnice možná nejsou mýtem. Podrobný výzkum kosterních pozůstatků vikingských hrobů z 9. století totiž ukázal, že přibližně polovina z nich patří ženám. Místo obvyklých broží ale byly pohřbeny se zbrojí.

Historik Shane McLeod zkoumal pohřebiště známé jako Repton Woods, nacházející se na východě Anglie, které alespoň podle kronik pamatuje útoky vikingských bojovníků již od roku 873. Šest ze 14 zde nalezených kosterních pozůstatků patřilo podle vědců ženám, sedm bylo mužských a u jedné kostry se pohlaví nepodařilo určit. Znamená to tedy, že vikingské ženy bojovaly po boku svých mužů?

Jaké byly vikingské ženy

Vikingské ženy neměly ve společnosti zrovna nízké postavení, musely se téměř samy starat o chod hospodářství a účastnily i všech slavností a obřadů, bojových cvičení, hostin a oslav. Směly volně vycházet, cestovat a přijímat mužské návštěvy. Severské ženy tak pravděpodobně nikdy nepoznaly nesvobodu a závislost, které byly v té době běžné jinde ve světě, starý kontinent nevyjímaje.

I přes značnou svobodomyslnost vikingské společnosti ale nelze objev McLeoda přeceňovat. Teze o vikingských bojovnicích totiž vychází ze dvou předpokladů.

Bojovnice, nebo kolonizátorky

Ženy i muži byli sice pohřbeni se zbraněmi, jak ale dokládají jiné výzkumy, zbraně měly ve vikingské společnosti mytický charakter a pohřbení se zbrojí automaticky neznamenalo, že daný člověk byl bojovníkem.

TIP: Vikingská krvelačná monstra: Zabijáci s mnoha talenty

Co ale dělaly ženy v těchto raných časech tak daleko od domova? Shane McLeod se domnívá, že vikingské invaze v Anglii nemusely mít vždy loupeživý charakter. Vikingové se živili především rybolovem a v omezenější míře také zemědělstvím. Nehostinná krajina drsné Skandinávie ale pro zemědělství zdaleka neposkytovala dostatek vhodných podmínek. Je proto možné, že výpravy Vikingů do Anglie byly spíše pokusem o kolonizaci nových území, než loupeživou výpravou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    academia.edu

  • Zdroj fotografií: History Channel

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907