Viktoriiny vodopády: Hřmící oblak Afriky

11.05.2013 - Marek Telička

<p>Tento neuvěřitelný snímek velkého žraloka bílého pořídila amatérská potápěčka Amanda Brewer během kurzu potápění v jižní Africe.</p>

Tento neuvěřitelný snímek velkého žraloka bílého pořídila amatérská potápěčka Amanda Brewer během kurzu potápění v jižní Africe.


Reklama

Viktoriiny vodopády na řece Zambezi na hranici pomezí Zambie a Zimbabwe jsou široké 1,7 kilometru a vysoké 108 metrů. Vytváří tak nejmohutnější masu padající vody a právem si zaslouží titul největšího světového vodopádu (nikoliv nejvyššího). Jako první Evropan spatřil vodopády 17. listopadu 1855 cestovatel David Livingstone a ohromen jejich majestátností jim jako věrný poddaný jejího britského veličenstva dal jméno královny Viktorie. Místní obyvatelé je už dlouho předtím nazývali Mosi-oa-Tunya, což znamená „Hřmící oblak“. Livingstone o Viktoriiných vodopádech napsal: „Jejich nádhera se nedá přirovnat k ničemu, co je k vidění v Anglii. Nikdy dříve je nevidělo oko Evropana, ale scenérii tak nádhernou jistě obdivují za svého letu andělé.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907