Virgin Galactic: loď SpaceShipTwo uskutečnila první motorový let

08.05.2013 - Jan Fiala

Ve dvacátém století byl výzkum vesmírných plavidel pod taktovkou národních mocností. Ale již v roce 2004 soukromá společnost Virgin Galactic poprvé do vesmíru vynesla člověka


Reklama

Když v roce 1970 dnes dolarový miliardář Richard Branson pojmenoval svůj hudební obchod Virgin (Panna či Panic), na znamení své nezkušenosti v podnikání, patrně netušil, kde všude budou jeho další společnosti se stejným jménem působit.

Prvního velkého zájmu veřejnosti se společnosti Virgin Galactic dostalo 21. června 2004, kdy se jejich loď SpaceShipOne (Vesmírná loď jedna) stala první soukromou lodí, která do vesmíru vynesla člověka, Briana Binnieho. Někteří novináři pak rok 2012 vyhlásili rokem soukromého vesmíru, i díky pokrokům společností jako Planetary Resources, SpaceX, nebo právě Virgin Galactic.

Koncept, který lodě SpaceShip využívají, je vcelku unikátní. Ze země startují zavěšeny pod „mateřskou lodí“ nazvané White Knight. To je v principu běžné tryskové letadlo s pevnými křídly, které vesmírnou loď vynese do dostatečné výšky a udělí mu startovní rychlost, a pak jej vypustí, skoro jako velkou bombu. Vesmírná loď zažehne svůj raketový motor, a zamíří vzhůru do vesmíru. Dolů pak plachtí tak, že sklopí křídla, aby zbrzdila svůj volný pád, a doplachtí na ranvej.

Zdokonalená a větší SpaceShipTwo nedávno, 29. dubna, po odpojení poprvé zapojila své raketové motory a překonala rychlost zvuku. Už se prodávají letenky na komerční lety se SpaceShipTwo. Za 200 000 dolarů se můžete stát astronautem i vy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Virgin Galactic

  • Zdroj fotografií: Virgin Galactic

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907