Virus ebola změnil vyléčenému pacientovi barvu očí: Příčinu lékaři neznají

11.05.2015 - Martin Reichman

U lékaře vyléčeného z nákazy virem ebola, se objevil specifický syndrom – virus v jeho těle přežil v oku a změnil mu barvu duhovky


Reklama

Doktor Ian Crozier měl štěstí v neštěstí. V Sieře Leone, kde působil jako dobrovolník Světové zdravotnické organizace, se nakazil smrtelným virem eboly. Na rozdíl od mnoha tisíc jiných ale nezemřel. Po náročné léčbě v atlantské fakultní nemocnici Emory University Hospital, jej lékaři prohlásili za vyléčeného. Zdálo se, že jeho příběh bude mít šťastný konec.

Po necelých dvou měsících ale Crozier vyhledal lékaře znovu, stěžoval si na problémy se zrakem a stoupající tlak a bolesti v levém oku. Vyšetření bohužel odhalilo, že virus z jeho těla nezmizel, ale „usadil se“ v pacientově oku. Aby překvapením nebylo dost, virus Crozierovi změnil i barvu duhovky.

Post-ebola syndrom

Ian Crozier se tak nechtěně stal typickou postavou fenoménu, který lékaři označují jako post-ebola syndrom. Přestože se lékařům, zejména v posledních měsících, daří se zákeřným virem úspěšně bojovat, nejnovější zkušenosti lékařů v Africe ukazují, že následky onemocnění si pacienti, považovaní za vyléčené, často nesou dál.

TIP: Jak virus Ebola ke svému jménu přišel

U přeživších se vyskytují chronické bolesti hlavy, částečná, nebo úplná ztráta sluchu, poruchy vidění i úplná a částečná ztráta zraku. Virus, který běžně přežívá jen několik dnů, může v očích, ale také ve spermatu, přežívat až 9 měsíců! Důvodem je, že ebola, podobně jako například virus HIV, napadá imunitní systém člověka. Část očí (rohovka) ale i například sperma (resp. kanálky varlete) jsou ale na imunitním systému (do jisté míry) nezávislé. Jde o tzv. imunologické privilegium, které zamezuje rozvoji imunitní reakce. Kromě očí a varlat se týká i například mozku, kůry nadledvin, jater, vlasových folikul nebo třeba placenty.

Příběh Iana Croziera má podle lékařů přece jen dobrý konec. Nebezpečného viru ho nakonec zbavila léčba pomocí antivirotik a po úspěšném přeléčení se mu vrátila zpátky i jeho původní barva očí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Emory Eye Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907