Viry v novém živlu: Prasečí chřipka objevena mezi rypouši

04.04.2014 - Zuzana Teličková

Virus tzv. prasečí chřipky, která v roce 2009 způsobila pandemii, byl nalezen u rypoušů severních žijících na kalifornském pobřeží. Poprvé tak byl výskyt viru H1N1 hlášen u mořského savce


Reklama

Výzkumní pracovníci nyní musí nosit při práci s těmito živočichy ochranné oblečení, aby se vyhnuli možné nákaze. „Virus H1N1 napadal lidi v roce 2009. Rypouši pohybující se na souši byli na virus testováni v roce 2010, než je vědci pustili do moře. Tehdy vykazovali negativní výsledky. Když se však vrátili na pevninu, byli nakažení. Otázkou tedy je – kde se virus vzal?“ popisuje situaci vedoucí studie Tracey Goldsteinová, která působí na University of California v Davisu jako odborná asistentka.

„Mysleli jsme si, že objevíme chřipkové viry, které byly již dříve zaznamenány u mořských savců, ale virus H1N1 jsme nečekali. Jeho výskyt dokazuje, že tyto viry mohou přeskakovat z jednoho živočišného druhu na jiný.“ Goldsteinová se studiu virů chřipky u ptactva a savců věnuje již šest let. Pro svoji poslední studii testovala stěry provedené u 900 mořských savců deseti různých druhů, obývajících vody Tichého oceánu od Aljašky až po Kalifornii. Nákazu virem prasečí chřipky identifikovala u dvou rypoušů a protilátky na virus u dalších 28 jedinců. Onemocnění se u rypoušů však zřejmě neprojevuje typickými příznaky, jelikož žádný z nakažených jedinců nejevil vnější známky onemocnění.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907