Vítězná fotografie World Press Photo: Na lovu mobilního signálu

21.02.2014 - Canon


Reklama

Vítězem World Press Photo 2013 se stal John Stanmeyer. Jeho noční snímek zachycuje africké přistěhovalce na břehu u města Džíbútí, jak zvedají ruce se svými telefony ve snaze zachytit levný signál ze sousedního Somálska – slabé spojení s příbuznými v zahraničí. Fotografie, která byla pořízena pro National Geographic, vyhrála rovněž první cenu v kategorii Contemporary Issues Singles (Soudobé problémy, jednotlivá fotografie).

TIP: Porota World Press Photo zveřejnila nominace nejlepších snímků roku

Již 57. ročníku World Press Photo se zúčastnilo 5754 profesionálních fotografů ze 132 zemí, kteří do soutěže přihlásili 98 671 fotografií. Porota udělila ceny v devíti tematických kategoriích 53 fotografům z 25 zemí, z toho jen jedna fotografie byla zvolena jako World Press Photo roku 2013.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907