Vítězní Lucemburkové aneb boj o českou korunu

13.10.2015 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Po skonu Václava III. nastal v českých politických kruzích neuvěřitelný chaos, který zemi vůbec neprospěl. Příběh dramatických let 1306–1310, kterým se v českých dějinách říká interregnum (bezkrálí), ač v té době seděli na českém trůně oficiálně čtyři králové a jeden neuznaný sličný kandidát k němu měl velice blízko, uzavřel až nástup Lucemburků.


Reklama

Boj o přemyslovské dědictví, který se po vymření tohoto rodu v Čechách rozhořel, vyhrál po několikeré volbě Jindřich Korutanský. Chaotickou situaci, kterou bezvládí způsobilo, ale utišit nedokázal. Zmatek už nevyhovoval ani české šlechtě, která z něj dříve těžila. A tak významní čeští šlechtici pod vedením podkomořího Jindřicha z Lipé spolu s představiteli církve vymysleli plán zjevné zrady. Rozhodli se odkopnout panovníka, kterého dosud podporovali a darovat České království do rukou římského krále Jindřicha Lucemburského. Od něj očekávali, že zdejší chaos stabilizuje. Jako podmínku mu ovšem stanovili, že si jeho syn, budoucí český král, musí vzít za manželku Elišku Přemyslovnu, jedinou volnou dceru Václava II. v přijatelném věku. Jindřich VII. Lucemburský poněkud váhal, ale nakonec se rozhodl chopit příležitosti a svého mladého syna Jana s Eliškou oženil. Pak už ho stačilo jen postavit do čela vojska a pod dohled zkušených rádců, aby si své pozice v Čechách vydobyl. 

TIP: Jan Lucemburský: „Král cizinec“ na českém trůnu

Na stranu římského krále se nyní stejně jako před čtyřmi lety přidala většina české šlechty. Ke cti Jindřicha Korutanského je třeba říct, že do poslední chvíle s korutanskými a míšeňskými posádkami držel Prahu. Teprve když byl neprodyšně obklíčen na Pražském hradě, začal vyjednávat o kapitulaci a zajistil si volný odchod do Korutan i s manželkou Annou. Zatím ovšem na český trůn usedla nová dynastie a to podle všech tří principů nástupnictví. Čtrnáctiletý Jan Lucemburský byl zvolen českou šlechtou, měl za manželku Přemyslovnu a jeho otec římský král mu samozřejmě bez problémů udělil České království v léno. Věk přemyslovský tím definitivně skončil a začala doba lucemburská.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907