Vítězní Lucemburkové aneb boj o českou korunu

13.10.2015 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Po skonu Václava III. nastal v českých politických kruzích neuvěřitelný chaos, který zemi vůbec neprospěl. Příběh dramatických let 1306–1310, kterým se v českých dějinách říká interregnum (bezkrálí), ač v té době seděli na českém trůně oficiálně čtyři králové a jeden neuznaný sličný kandidát k němu měl velice blízko, uzavřel až nástup Lucemburků.


Reklama

Boj o přemyslovské dědictví, který se po vymření tohoto rodu v Čechách rozhořel, vyhrál po několikeré volbě Jindřich Korutanský. Chaotickou situaci, kterou bezvládí způsobilo, ale utišit nedokázal. Zmatek už nevyhovoval ani české šlechtě, která z něj dříve těžila. A tak významní čeští šlechtici pod vedením podkomořího Jindřicha z Lipé spolu s představiteli církve vymysleli plán zjevné zrady. Rozhodli se odkopnout panovníka, kterého dosud podporovali a darovat České království do rukou římského krále Jindřicha Lucemburského. Od něj očekávali, že zdejší chaos stabilizuje. Jako podmínku mu ovšem stanovili, že si jeho syn, budoucí český král, musí vzít za manželku Elišku Přemyslovnu, jedinou volnou dceru Václava II. v přijatelném věku. Jindřich VII. Lucemburský poněkud váhal, ale nakonec se rozhodl chopit příležitosti a svého mladého syna Jana s Eliškou oženil. Pak už ho stačilo jen postavit do čela vojska a pod dohled zkušených rádců, aby si své pozice v Čechách vydobyl. 

Na stranu římského krále se nyní stejně jako před čtyřmi lety přidala většina české šlechty. Ke cti Jindřicha Korutanského je třeba říct, že do poslední chvíle s korutanskými a míšeňskými posádkami držel Prahu. Teprve když byl neprodyšně obklíčen na Pražském hradě, začal vyjednávat o kapitulaci a zajistil si volný odchod do Korutan i s manželkou Annou. Zatím ovšem na český trůn usedla nová dynastie a to podle všech tří principů nástupnictví. Čtrnáctiletý Jan Lucemburský byl zvolen českou šlechtou, měl za manželku Přemyslovnu a jeho otec římský král mu samozřejmě bez problémů udělil České království v léno. Věk přemyslovský tím definitivně skončil a začala doba lucemburská.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907