Vize spisovatele sci-fi: Omyly a úspěchy padesátileté předpovědi

23.01.2014 - Jan Miklín

V roce 1964 napsal slavný spisovatel sci-fi Isaac Asimov svou vizi života za padesát let, tedy v roce 2014. Zatímco některé věci odhadl velmi přesně, v jiných se zásadně mýlil. Proč?


Reklama

Inspirací pro nahlédnutí do budoucnosti byla slavnému autorovi návštěva newyorské světové výstavy, která se konala s mottem „porozuměním k míru.“ Asimova nejvíce zaujala expozice firmy General Electric, ukazující na scénách roku 1900, 1920, 1940 a 1960, jak elektřina proměnila naše životy. A vzbudila v něm otázku, jak asi bude vypadat život o několik desítek let později?

Život pod zemí

„V roce 2014 budou na budovách běžné elektroluminescentní panely vydávající slabou září, zatímco okna budou spíše přežitek,“ začíná svůj popis spisovatel. Většina lidí měla bydlet v podzemí, v domech „schovaných před změnami počasí, s teplotou ovládanou klimatizací,“ zatímco povrch měl být věnován zemědělství a parkům. Asimov správně předpověděl široké využívání zmražených polotovarů jídel, stejně jako existenci robotických pomocníků, kteří ale nebudou až tak dobří, jak by se dalo očekávat. Až s nečekanou přesností například popisuje robotické pomocníky v domácnosti (například automatické vysavače), řízené „malými počítači, které budou robotům sloužit jako mozek.“

Stejně přesná je i předpověď 3D filmů, ale v popisu „tříhodinových front – ty se nezmění nikdy“ se autor spletl. Poněkud přeceněn byl význam jaderné energie – podle jeho představ měl její podíl tvořit více jak polovinu spotřeby lidstva, a domácí spotřebiče neměly být napájené ze zásuvky, ale vlastními radioizotopovými bateriemi. Předpověděl výstavbu velkých solárních elektráren v (polo)pouštních oblastech i existenci pokusné termonukleární elektrárny. 

Vznášedla a robotická auta

S důležitostí dálnic měl Isaac Asimov pravdu, méně se už trefil se vznášedly, která měla tvořit významný podíl v dopravě. Poměrně přesně odhadl nástup automatických robotických vozidel, která nebudou potřebovat řidiče.

A vesmír? Obydlené kolonie na Měsíci oproti předpovědi nemáme, ale slova „Lidská expedice na Mars bude teprve v přípravě, na nejbližší planetu však zavítají jen roboti“ byla nadmíru pravdivá. Stejně tak odhad počtu obyvatel planety Země (6,5 miliard) byl nadmíru přesný.

O příčinách zhruba poloviční pravdivosti Asimovy vize se zamyslel Eric Mack. „Zatímco rozvoj techniky v první polovině 20. století byl opravdu bouřlivý a revoluční, během posledních desetiletí jde spíše o její vylepšování,“ popisuje. „Na počátku 20. století nebyla (téměř) žádná auta či letadla, v polovině šlo o běžnou techniku a dnes je jich možná více nebo dokonalejších, podobně revoluční změna dopravy se však neuskutečnila. Asi nejvíce se změnily komunikační technologie.“ A ještě jeden důvod Mack našel: „Asimov byl fanda do techniky, a tak trochu podcenil vazbu člověka na přírodu. Stále raději žijeme na povrchu a pod sluncem, než pod zemí s umělým světlem i vzduchem,“ uzavírá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia, archiv

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vílí kruhy v Namibii.

Příroda

Klec pojme až 600 000 dospělých lososů a konstrukce má odolat i vlnám o výšce 15 metrů.

Zajímavosti

Zásah plynného obra meteoroidem, 7. srpna 2019

Vesmír

Dávný australský vačnatec Palorchestes azael.

Věda

Náplast s vakcínou proti chřipce

Věda

Fotografie politických špiček během mnichovských jednání.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907