Vladimír Remek: První a zatím jediný Čech ve vesmíru

02.04.2015


Reklama

Vladimír Remek je bývalý vojenský letec a jediný československý kosmonaut. Stal se 87. kosmonautem světa, který se zúčastnil kosmického letu, a prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA. Evropská kosmická agentura jej označuje za prvního Evropana ve vesmíru.

Remek se narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. Otec byl Slovák, matka Češka – dokonalá československá rodina. Mnohokrát se stěhovali, podle toho, jak chlapcova otce překládali.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Čtěte také:

Po úspěšném vesmírném letu a návratu do Československa sloužil do roku 1995 ve vojenském letectvu. Poté byl obchodním zástupcem ČZ Strakonice v Rusku, dva roky obchodním radou na českém velvyslanectví v Moskvě a od v letech 2004 až 2013 byl poslancem Evropského parlamentu za KSČM.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií: archiv

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907