Voda: Mizející drahocenný elixír Země

18.11.2015 - Miroslav Konvalina

Obrovská sucha zasáhla nejen mediálně propíranou Kalifornii, ale také území, kde by to nikdo nečekal – například jihozápadní kanadskou provincii Britská Kolumbie. Rozlehlá jezera ani hluboké fjordy totiž přísun vody zdaleka negarantují


Reklama

Během jednoho sta let se naše planeta možná změní k nepoznání. Klimatologové varují, že průměrná teplota stoupne nikoliv o dva, ale možná o tři nebo tři a půl stupně. Jižní Evropa a rozsáhlá území úrodné Kalifornie vyschnou a budou se podobat saharské poušti. Naopak země jako Bangladéš či přímořské oblasti Indie zmizí z velké části pod vodou. Celé národy budou muset žít jinak a možná jinde než dnes.

Letošní rekordně horké léto nás zaskočilo a také mnohé napovědělo o změnách, jež naši planetu čekají. Britská Kolumbie tak řešila nečekané problémy: některé řeky vyschly, ostatní vtékaly do Pacifiku prohřátější; tráva se podobala té na prériích daleko na východě za Skalistými horami a borůvky kvůli delšímu a teplejšímu létu dozrály o dva týdny dřív a způsobily na americkém trhu zmatek.

Konec plýtvání

Sucho zvyšuje hodnotu vody, drahocenného elixíru Země, kterého si mnozí lidé zatím neumějí vážit. Průměrný obyvatel Britské Kolumbie má spotřebu 350 l denně, což si mohou dovolit jen málokteří obyvatelé ve zbytku světa: například denní průměr v Praze činí 106 l a jinde v České republice ještě méně.

TIP: Globální oteplování: Jak budou vypadat světová města v roce 2100

Na vysoký průměr v Britské Kolumbii mají značný vliv letní měsíce, kdy spotřeba vzrůstá o 250 %. Zalévají se trávníky, zahrádky a nesmyslně se kropí betonové plochy před domy, odkud se voda zas rychle a bez užitku vypaří. Lidem ze západního pobřeží Kanady – kteří žijí mezi Tichým oceánem a hřebeny hor plnými mohutně tajících ledovců, v zemi ohromných nedotčených jezer a chladivých vodopádů na každém kroku – se nechce věřit, že i oni budou muset začít životodárnou tekutinou šetřit.

Ne luxus, ale nutnost

Letos v létě si tamní lidé šetření už vyzkoušeli: nesměli zalévat, a dokonce ani mýt auta. Větší zájem byl mimo jiné o toalety s možností úsporného splachování. Jen tímto opatřením může rodina ročně snížit spotřebu vody o více než 31 000 litrů. Pokud se k tomu přidají úsporné sprchy, ušetří se v průměru dalších 20 000 litrů.

Největší naděje však Kanaďané vkládají do hospodaření s dešťovou vodou, a to zejména na severozápadě kontinentu, kde stále padá dost srážek. Zachycení 10 milimetrů dešťovky ze střechy o ploše 100 m² přinese až 1 000 litrů užitkové vody. Na severozápadním pobřeží Pacifiku, kde často naprší i 50 milimetrů za den, stojí instalace svodů a nádrží za zamyšlení. Tak jako příroda dokáže v ideálních podmínkách zadržet vodu v krajině, budou se to u svých domů muset naučit i lidé. Stále častěji přitom nepůjde jen o luxus či životní styl, ale o nezbytnou potřebu.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907