Voda v atmosféře poprvé mimo naši Sluneční soustavu

14.09.2014 - Martin Reichman

Atmosféra hnědého trpaslíka WISE 0855 obsahuje ledové krystaly. Jedná se tak o první vesmírný objekt s ledem v atmosféře mimo naši soustavu


Reklama

WISE 0855 je fascinující vesmírný objekt. Tato „nepodařená hvězda“, jak se hnědým trpaslíkům přezdívá, je jedním z nejbližších vesmírných objektů mimo naši sluneční soustavu. Nachází se přibližně 7 světelných let od Země, což ho řadí na čtvrtou příčku za Alfu Centauri, Barnardovu hvězdu a hnědého trpaslíka Luhman 16.

Je také jedním z nejchladnějších hnědých trpaslíků, jeho průměrná teplota odpovídá teplotě, jaká panuje na severním pólu. Předchozí nejnižší naměřená teplota hnědého trpaslíka přitom byla okolo 20 stupňů.

Led v atmosféře má kromě Země například plynný obr Saturn. Vodní led se pravděpodobně nachází také v atmosféře Jupiteru, mimo naši sluneční soustavu byl ale objevem vůbec poprvé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    arxiv.org

  • Zdroj fotografií: Carnegie InstitutionDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907