Vodivá vlákna pro umělé svaly vytvořeny z uhlíkových nanotrubiček

26.07.2015 - Stanislav Mihulka

Uhlíkové nanotrubičky si nacházejí další uplatnění, tentokrát při výrobě roztažitelných vodivých vláken


Reklama

Odborníci Texaské univerzity v Dallasu vyvíjejí nový typ vodivého vlákna, které by bylo možné použít pro umělé svaly a další futuristické aplikace. Vlákno se skládá z gumového jádra, které je obaleno uhlíkovými nanotrubičkami.

Narozdíl od většiny podobných technologií s uhlíkovými nanotrubičkami, je tohle nové vlákno úžasně roztažitelné a přitom stále vodivé. Prý dovede vést elektrický proud, i když je natažené na čtrnáctinásobek původní délky.

Vědci nehodlají zůstat jen u vláken. Prý z nich dovedou vyrobit roztažitelné kondenzátory a jistě i další věci. Zvládli by i vlákna o šířce asi 150 mikronů a takto tenká vlákna by zase dokázali kombinovat do mohutných svazků. Zároveň věří v rychlé komerční využití této technologie, protože výroba roztažitelných vodivých vláken z uhlíkových nanotrubiček není extrémně drahá ani zapeklitě složitá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UT Dallas, Science

  • Zdroj fotografií: UT Dallas Alan G. MacDiarmid NanoTech Institute

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907