Vodní chobot: Tornádo, které vycucává vodu z moře

18.07.2013 - redakce 100+1


Reklama

Tento snímek je jedním z nejlepších dosud pořízených snímků, na kterém je vodní vír (vodní chobot) - druh tornáda, které se vyskytuje nad vodou. Vodní choboty jsou rotující sloupce stoupajícího vlhkého vzduchu, které vznikají typicky nad teplou vodní plochou. Tyto choboty mohou být stejně nebezpečné jako tornáda a dosahují rychlostí přes 200 kilometrů v hodině. Některé vodní choboty vznikají za bouřek, jiné při poměrně dobrém počasí.

Snímek byl pořízen počátkem tohoto měsíce nedaleko Tampa Bay na Floridě. Pobřeží Atlantického oceánu u Floridy je jistě jedno z nejaktivnějších oblastí na světě pro vodní choboty, kterých vznikají každoročně stovky. Někteří lidé spekulují, že vodní choboty mohou způsobovat některá zmizení zaznamenaná v Bermudském trojúhelníku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Joey Mole

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907