Vodní taxík: Tohle že je nejnebezpečnější zvíře Afriky?

14.07.2015 - redakce 100+1


Reklama

Přestože to tak ze snímku Stephena Earleho nevypadá, je hroch považovaný za nejnebezpečnější zvíře Afriky. Ročně hroši usmrtí, či zraní více lidí, než lvi, levharti, sloni nebo krokodýli. Želvy z Krugerova národního parku to ale nejspíš nestraší a udělali si z tohoto těžkotonážního savce vodní taxík.

Ve většině světových jazyků se pro hrocha používá název odvozený od starořeckého jména „hippopotamos“, tedy „říční kůň“ nebo „nilský kůň“. S dnešním koněm toho kromě jména mnoho společného nemají. Podle nedávných výzkumů mají hroši mnohem bližší příbuzenské vztahy k předkům dnešních kytovců. Hebrejština, ruština a ukrajinština používají název, odvozený od jména biblického netvora Behemota. Toto pojmenování se do 14. století používalo i v češtině. Etymologie dnešního českého pojmenování není zcela jasná, s největší pravděpodobností souvisí se staročeským slovem „hrochot“ ve významu „rachot, rámus, řev“.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907