Nová molekula připomíná volejbalový míč. Je výjimečně odolná vůči žáru

02.03.2015 - Stanislav Mihulka

Kulovitá molekula volejbalenu se pozoruhodně podobá míči na volejbal. Kromě toho je volejbalen velice odolný a mohl by se stát základem nových slibných materiálů


Reklama

V dnešní době jsou mezi materiálovými vědci velice oblíbené fullereny, molekuly nejčastěji víceméně kulovitého tvaru, které tvoří atomy uhlíku, uspořádané ve vrstvě z pěti- a šestiúhelníků. Fullerny jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům a za jejich objev a výzkum byla v roce 1996 třem vědcům udělena Nobelova cena za chemii.

Asi nejznámějším fullerenem je buckminsterfulleren se 60 atomy uhlíku, kterému se přezdívá buckyball. Svojí strukturou velmi intenzivně připomíná klasický fotbalový míč. Jing Wang z čínské Hebei Normal University a jeho spolupracovníci rozšířili sbírku známých fullerenů a vyrobili novou molekulu – unikátní volejbalen.

Jednu molekulu volejbalenu tvoří 60 atomů uhlíku uspořádaných do pětiúhelníků a mezi nimi je ještě navíc 20 atomů skandia (Sc), kovového prvku s atomovým číslem 21. Na schématech struktury volejbalenu se nedá přehlédnout, že se skutečně pozoruhodně podobá míči na volejbal. Objev volejbalenu nebude sloužit jenom propagaci míčových sportů, ale také k vývoji nových slibných materiálů. Wangův tým už vyzkoušel odolnost několika typů volejbalenu a jeden z nich udržel tvar molekuly až do teplot přes 700 stupňů Celsia.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Jing Wan et al. (2015)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907