Nová molekula připomíná volejbalový míč. Je výjimečně odolná vůči žáru

02.03.2015 - Stanislav Mihulka

Kulovitá molekula volejbalenu se pozoruhodně podobá míči na volejbal. Kromě toho je volejbalen velice odolný a mohl by se stát základem nových slibných materiálů


Reklama

V dnešní době jsou mezi materiálovými vědci velice oblíbené fullereny, molekuly nejčastěji víceméně kulovitého tvaru, které tvoří atomy uhlíku, uspořádané ve vrstvě z pěti- a šestiúhelníků. Fullerny jsou nesmírně odolné vůči vnějším vlivům a za jejich objev a výzkum byla v roce 1996 třem vědcům udělena Nobelova cena za chemii.

Asi nejznámějším fullerenem je buckminsterfulleren se 60 atomy uhlíku, kterému se přezdívá buckyball. Svojí strukturou velmi intenzivně připomíná klasický fotbalový míč. Jing Wang z čínské Hebei Normal University a jeho spolupracovníci rozšířili sbírku známých fullerenů a vyrobili novou molekulu – unikátní volejbalen.

Jednu molekulu volejbalenu tvoří 60 atomů uhlíku uspořádaných do pětiúhelníků a mezi nimi je ještě navíc 20 atomů skandia (Sc), kovového prvku s atomovým číslem 21. Na schématech struktury volejbalenu se nedá přehlédnout, že se skutečně pozoruhodně podobá míči na volejbal. Objev volejbalenu nebude sloužit jenom propagaci míčových sportů, ale také k vývoji nových slibných materiálů. Wangův tým už vyzkoušel odolnost několika typů volejbalenu a jeden z nich udržel tvar molekuly až do teplot přes 700 stupňů Celsia.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Jing Wan et al. (2015)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907