Vozítko pro adrenalinové nadšence: Na pásech se dostane všude

07.11.2013 - Jan Miklín

Rakouská firma Mattro představila invalidní vozík, který do výbavy dostal pásy jako z tanku a silný elektromotor. Extrémní vozítko tak ocení i obyčejní milovníci adrenalinu


Reklama

S obyčejným invalidním vozítkem má Zisel na první pohled společného málo. Snad jen joystick sloužící k jeho ovládání napovídá, kde jsou kořeny vozítka.

Na pásech do přírody

„Proč by invalidé měli zůstat jen na ulicích měst?“ řekli si rakouští inženýři a inspirovali se terénní čtyřkolkou i tankem. Výsledkem je 210 kg těžký stroj, vybavený ocelovým rámem poskytujícím ochranu v případě převrácení, čtyřbodovým bezpečnostním pásem, vytápěným sedadlem a elektromotorem o výkonu 21 koňských sil, který mu dokáže dát rychlost až 35 km/h. O dostatečnou zásobu energie se stará 6 kWh baterie, která vydrží na čtyři až pět hodin provozu.

Nejdůležitějším prvkem jsou ale pásy, které Ziselovi umožňují překonat prakticky jakýkoli povrch – sníh, skály, bláto. Uživateli tak dávají jedinečnou mobilitu. Jediným háčkem však asi bude cena: začíná na půl milionu, a s lepší výbavou se může dostat ještě výše.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907