Vozítko pro adrenalinové nadšence: Na pásech se dostane všude

07.11.2013 - Jan Miklín

Rakouská firma Mattro představila invalidní vozík, který do výbavy dostal pásy jako z tanku a silný elektromotor. Extrémní vozítko tak ocení i obyčejní milovníci adrenalinu


Reklama

S obyčejným invalidním vozítkem má Zisel na první pohled společného málo. Snad jen joystick sloužící k jeho ovládání napovídá, kde jsou kořeny vozítka.

Na pásech do přírody

„Proč by invalidé měli zůstat jen na ulicích měst?“ řekli si rakouští inženýři a inspirovali se terénní čtyřkolkou i tankem. Výsledkem je 210 kg těžký stroj, vybavený ocelovým rámem poskytujícím ochranu v případě převrácení, čtyřbodovým bezpečnostním pásem, vytápěným sedadlem a elektromotorem o výkonu 21 koňských sil, který mu dokáže dát rychlost až 35 km/h. O dostatečnou zásobu energie se stará 6 kWh baterie, která vydrží na čtyři až pět hodin provozu.

Nejdůležitějším prvkem jsou ale pásy, které Ziselovi umožňují překonat prakticky jakýkoli povrch – sníh, skály, bláto. Uživateli tak dávají jedinečnou mobilitu. Jediným háčkem však asi bude cena: začíná na půl milionu, a s lepší výbavou se může dostat ještě výše.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907