Vražda mrtvého muže

09.11.2015 - Jana Cindlerová

Zradil svého pána, aby získal ještě větší moc? Nebo byl jen obětí intrik? Stal se téměř českým králem. A místo toho byl zavražděn. Generál Albrecht z Valdštejna…


Reklama

Nebohý Albrecht dlí v bolestech na lůžku. Je pozdní únorový večer a on tuší, že jeho dny jsou sečteny. Přesto promýšlí strategii svého útěku i další kariéry... Vtom zazní předpokojem těžké kroky vojáků. Co to? O chvíli později dostává smrtící ránu. Kapitán Deveroux je přesný... Valdštejn stihne jen vykřiknout o milost. Marně!

Hvězda jménem Albrecht

Vrchní velitel habsburské armády, vévoda frýdlantský, meklenburský, zaháňský, hlohovský! Skvělý obchodník, politik, boháč! Kdo by mu nezáviděl? Valdštejnova kariéra stoupá a září víc a víc: ze zchudlých poměrů roste nejúspěšnější podnikatel Evropy, nejobávanější válečník, druhý nejmocnější muž říše! Jenže také intrikán, který tančí na tenkém ledě s odpůrci habsburského domu.Ferdinand II. pěkně počká, až pro něj Valdštejn slavně zničí švédského krále Gustava II. Adolfa. A pak už není důvod otálet: Valdštejnovi protivníci zničí jeho samého.

Osudný Cheb

Pouhý měsíc! Tak dlouho trvá hon na vévodu. Je 24. února 1634 a Valdštejn vjíždí do bran svého osudného města. John Gordon, Walter Leslie a Walter Butler se dohodnou na likvidaci prchající zlomené celebrity i jeho blízkých. Nejprve je třeba odstranit poslední Valdštejnovy věrné. Kristián Illov, Adam Erdman Trčka z Lípy, Vilém Kinský ze Vchynic a rytmistr Niemann dorazí na slavnostní banket na chebském hradu. Čeká je vskutku bujará hostina! Bohatá tabule, potoky vína a piva... Nikdo z nich netuší, že veškeré únikové cesty jsou zataraseny, vchody obsazeny, padací most vytažen a hradní brána uzamčena! Tu vtrhá do hodovní síně vražedný tým. Potom vrahové vyráží za Valdštejnem... 

Zbytečná námaha

Valdštejn by zemřel tak jako tak. Stačilo chvíli počkat! Pár týdnů, nanejvýš měsíců. Na koně už se nedostal, z Plzně ho přivezli v kočáře na posteli... Co ho trápilo? Bolesti nohou! Stále větší… Prý dna, píše se v dobových pramenech. Dnes víme víc! Valdštejnova diagnóza byla mnohem drsnější: uherská neboli francouzská choroba. Co se pod tím skrývá? Syfilis! U Albrechta už hodně pokročilá.

 

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907