Vražda mrtvého muže

09.11.2015 - Jana Cindlerová

Zradil svého pána, aby získal ještě větší moc? Nebo byl jen obětí intrik? Stal se téměř českým králem. A místo toho byl zavražděn. Generál Albrecht z Valdštejna…


Reklama

Nebohý Albrecht dlí v bolestech na lůžku. Je pozdní únorový večer a on tuší, že jeho dny jsou sečteny. Přesto promýšlí strategii svého útěku i další kariéry... Vtom zazní předpokojem těžké kroky vojáků. Co to? O chvíli později dostává smrtící ránu. Kapitán Deveroux je přesný... Valdštejn stihne jen vykřiknout o milost. Marně!

Hvězda jménem Albrecht

Vrchní velitel habsburské armády, vévoda frýdlantský, meklenburský, zaháňský, hlohovský! Skvělý obchodník, politik, boháč! Kdo by mu nezáviděl? Valdštejnova kariéra stoupá a září víc a víc: ze zchudlých poměrů roste nejúspěšnější podnikatel Evropy, nejobávanější válečník, druhý nejmocnější muž říše! Jenže také intrikán, který tančí na tenkém ledě s odpůrci habsburského domu.Ferdinand II. pěkně počká, až pro něj Valdštejn slavně zničí švédského krále Gustava II. Adolfa. A pak už není důvod otálet: Valdštejnovi protivníci zničí jeho samého.

Osudný Cheb

Pouhý měsíc! Tak dlouho trvá hon na vévodu. Je 24. února 1634 a Valdštejn vjíždí do bran svého osudného města. John Gordon, Walter Leslie a Walter Butler se dohodnou na likvidaci prchající zlomené celebrity i jeho blízkých. Nejprve je třeba odstranit poslední Valdštejnovy věrné. Kristián Illov, Adam Erdman Trčka z Lípy, Vilém Kinský ze Vchynic a rytmistr Niemann dorazí na slavnostní banket na chebském hradu. Čeká je vskutku bujará hostina! Bohatá tabule, potoky vína a piva... Nikdo z nich netuší, že veškeré únikové cesty jsou zataraseny, vchody obsazeny, padací most vytažen a hradní brána uzamčena! Tu vtrhá do hodovní síně vražedný tým. Potom vrahové vyráží za Valdštejnem... 

Zbytečná námaha

Valdštejn by zemřel tak jako tak. Stačilo chvíli počkat! Pár týdnů, nanejvýš měsíců. Na koně už se nedostal, z Plzně ho přivezli v kočáře na posteli... Co ho trápilo? Bolesti nohou! Stále větší… Prý dna, píše se v dobových pramenech. Dnes víme víc! Valdštejnova diagnóza byla mnohem drsnější: uherská neboli francouzská choroba. Co se pod tím skrývá? Syfilis! U Albrechta už hodně pokročilá.

 

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907