Vražedné znečištění ovzduší: Ročně zabije přes 3 miliony lidí

20.09.2015 - Stanislav Mihulka

Znečištěný vzduch má na svědomí víc životů, než AIDS s malárií


Reklama

Mezinárodní tým vědců spočítal doposud nejvíce detailní odhad počtu životů, které má na svědomí znečištění vzduchu. Dospěli k číslu 3,3 milionu.

Zároveň varují, že jestliže se nezmění trend nárůstu úmrtí v důsledku znečištění ovzduší, tak se tento údaj do roku 2050 zdvojnásobí. V dnešní době kvůli znečištěnému vzduchu předčasně umírá asi 6 procent lidí. To je víc, než kvůli AIDS a malárii dohromady.

Nelichotivé první místo na světě patří Číně, s téměř 1,4 milionem mrtvých ročně, kterou pak následuje Indie s 645 tisíci a Pákistán se 110 tisíci mrtvých. Pokud jde o příčiny znečištění ovzduší, které vede k úmrtím, poměrně překvapivě vede nekvalitní spalování dřeva a dalších obnovitelných paliv v domácnostech, následované zemědělstvím.

 

  • Zdroj textu:

    AP, Nature

  • Zdroj fotografií: Fredrik Rubensson / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907