Vrtat, nebo nevrtat? Curiosity dorazil k Pozoruhodné hoře a analyzuje okolí

29.04.2014 - Redakce


Reklama

Robot Curiosity se právě nachází ve velmi zajímavé oblasti, od níž má tým řídící robota velká očekávání. Během víkendu (25. až 27. duben) se rover dostal k vrcholku, který dostal jméno Mount Remarkable, Pozoruhodná hora. Zde podrobně prozkoumává okolí, aby zjistil, zda se bude, nebo nebude vrtat.

Jeho robotické rameno, které je vidět na tomto obrázku, pomáhá získávat potřebné informace pro dané rozhodnutí. Na jeho konci se nachází rentgenový spektrometr, který analyzuje okolní půdu. Díky němu a dalším přístrojům, které dodávají vědcům tisíce různých údajů, bude určeno, zda Curiosity spustí potřetí vrták.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Universe Today

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907