Vrtulníky budoucnosti: Vojenské helikoptéry za třicet let

10.10.2013 - Jan Miklín

Rychlost přes 700 km/h, schopnost unést velké množství nákladu a vzhled na půl cesty mezi letadlem a vrtulníkem. Tak budou podle představ předních výrobců vojenské techniky vypadat helikoptéry dalších dekád


Reklama

Podporu Pentagonu získaly čtyři projekty, které by měly definovat helikoptéry nové generace. Kromě zavedených a známých výrobců Bell a Sikorski představily své návrhy i AVX a Karen Aircraft. Pokud vše půjde jak má, testovací stroj by mohl vzlétnout již v roce 2017.

Rychle, úsporně, výkonně

Společným jmenovatelem všech návrhů je důraz na rychlost. Například firma Sikorski vychází ze svého pokusného stroje X2 vybaveného dvěma koaxiálními vrtulemi, který v roce 2010 při jednom z testovacích letů překonal rychlost 460 km/h. Dvě vrtule nad sebou, doplněné dvojicí tlačných rotorů, využívá také projekt texaské AVX, která plánuje postavit zmenšenou maketu stroje, jenž by měl atakovat rychlost 425 km/h.

Již existující dopravní V-22 Osprey s překlopnými rotory připomíná koncept V-280 Valor vyvíjený společností Bell ve spolupráci s Lockheed Martin. Konvertoplán by měl dosahovat rychlosti přes 500 km/h při akčním rádiu okolo tisíce kilometrů. Snížit náklady má využití stejných dílů pro různě velké stroje, navrhnuté pro odlišné účely.

S posádkou i bez

Již dnes stále vzrůstá význam bezpilotních strojů – dronů, řízených piloty ze základen umístěných v bezpečí týlu. Americké námořnictvo již od roku 2010 testuje dálkově ovládaný vrtulník MQ-8B Fire Scout, užívaný k vyhledávání pirátských člunů u somálských břehů nebo dozoru v Afghánistánu. Ve vývoji je nová verze helikoptéry, která by měla mít dvojnásobnou výdrž a schopnost unést třikrát tolik nákladu.

Další, více futuristické projekty zahrnují elektrický Project Zero s překlopnými rotory nebo stroje, smazávající hranice mezi vrtulníky a letadly. Američané na jejich vývoj plánují utratit okolo 130 mil. USD.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Sikorski, Bell

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907