Všechny cesty vedou do cíle. Která je ale nejhezčí?

13.07.2014 - Jan Miklín

Obvyklým zadáním při hledání trasy v navigaci bývá najít cestu nejkratší či nejrychlejší. Co když si ale člověk chce vybrat cestu možná delší a časově náročnější, avšak vedoucí co nejhezčími částmi města?


Reklama

S problémem, jehož řešení by určitě využili třeba turisté objevující město, si hlavu lámal tým vědců pod vedením Daniela Quercii z Yahoo Labs v Barceloně. Po prvním pokusu nyní vyvíjení aplikaci do mobilního telefonu.

Nejhezčí versus nejkratší

Pro vyzkoušení nápadu si vědci nejprve vybrali dva body v Bostonu a Londýně, mezi nimiž nasbírali fotografie z Google Street View a služby Geograph. Jejich výhodou je konzistentnost obrazové kvality. Následně využili návštěvníků serveru UrbanGems.org, jimž předložil vždy dvě fotografie ke srovnání, která zachycuje hezčí místo.

Výsledky následně zanesl do databáze, kterou aplikace využívá k hledání trasy. Navržený výsledek pak otestovalo několik desítek lidí v obou městech, kteří potvrdili, že se program nemýlil. Nyní se tedy vědci snaží celý proces zautomatizovat. Využívají třeba počet souřadnicemi popsaných fotografií na internetu, jelikož – jak říká Daniele Quarcia – „Většina lidí fotí hezké věci.“ Časem by měla z výzkumu vzniknout mobilní aplikace, do té doby na to musíte jít postaru: zeptat se místních.

  • Zdroj textu:

    popsci.com

  • Zdroj fotografií: Quercia et al via popsci.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907