Obvyklým zadáním při hledání trasy v navigaci bývá najít cestu nejkratší či nejrychlejší. Co když si ale člověk chce vybrat cestu možná delší a časově náročnější, avšak vedoucí co nejhezčími částmi města?
S problémem, jehož řešení by určitě využili třeba turisté objevující město, si hlavu lámal tým vědců pod vedením Daniela Quercii z Yahoo Labs v Barceloně. Po prvním pokusu nyní vyvíjení aplikaci do mobilního telefonu.
Pro vyzkoušení nápadu si vědci nejprve vybrali dva body v Bostonu a Londýně, mezi nimiž nasbírali fotografie z Google Street View a služby Geograph. Jejich výhodou je konzistentnost obrazové kvality. Následně využili návštěvníků serveru UrbanGems.org, jimž předložil vždy dvě fotografie ke srovnání, která zachycuje hezčí místo.
Výsledky následně zanesl do databáze, kterou aplikace využívá k hledání trasy. Navržený výsledek pak otestovalo několik desítek lidí v obou městech, kteří potvrdili, že se program nemýlil. Nyní se tedy vědci snaží celý proces zautomatizovat. Využívají třeba počet souřadnicemi popsaných fotografií na internetu, jelikož – jak říká Daniele Quarcia – „Většina lidí fotí hezké věci.“ Časem by měla z výzkumu vzniknout mobilní aplikace, do té doby na to musíte jít postaru: zeptat se místních.
popsci.com
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)