Všechny cesty vedou do cíle. Která je ale nejhezčí?

13.07.2014 - Jan Miklín

Obvyklým zadáním při hledání trasy v navigaci bývá najít cestu nejkratší či nejrychlejší. Co když si ale člověk chce vybrat cestu možná delší a časově náročnější, avšak vedoucí co nejhezčími částmi města?


Reklama

S problémem, jehož řešení by určitě využili třeba turisté objevující město, si hlavu lámal tým vědců pod vedením Daniela Quercii z Yahoo Labs v Barceloně. Po prvním pokusu nyní vyvíjení aplikaci do mobilního telefonu.

Nejhezčí versus nejkratší

Pro vyzkoušení nápadu si vědci nejprve vybrali dva body v Bostonu a Londýně, mezi nimiž nasbírali fotografie z Google Street View a služby Geograph. Jejich výhodou je konzistentnost obrazové kvality. Následně využili návštěvníků serveru UrbanGems.org, jimž předložil vždy dvě fotografie ke srovnání, která zachycuje hezčí místo.

Výsledky následně zanesl do databáze, kterou aplikace využívá k hledání trasy. Navržený výsledek pak otestovalo několik desítek lidí v obou městech, kteří potvrdili, že se program nemýlil. Nyní se tedy vědci snaží celý proces zautomatizovat. Využívají třeba počet souřadnicemi popsaných fotografií na internetu, jelikož – jak říká Daniele Quarcia – „Většina lidí fotí hezké věci.“ Časem by měla z výzkumu vzniknout mobilní aplikace, do té doby na to musíte jít postaru: zeptat se místních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    popsci.com

  • Zdroj fotografií: Quercia et al via popsci.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907