Všeho moc škodí. Fekální transplantace se dočkají regulací

05.06.2015 - Stanislav Mihulka

Poslední dobou se roztrhl pytel s fekálními transplantacemi. Přibývá ale i potíží a odborníci volají po regulaci


Reklama

Není to tak dlouho, co šlo o převratnou novinku. Před pár lety se ukázalo, že lidské zdraví a pohoda v mnoha ohledech souvisí se střevní mikroflórou. Nejprve se to týkalo obezity a zánětů střev, pak se přidala cukrovka, nádorová onemocnění, poruchy imunity a dokonce i duševní poruchy. Teď je spíš těžké najít chorobu, která by s bakteriemi v trávicím traktu nesouvisela.

Dobrou zprávou je, že se střevní mikroflórou lze různě manipulovat, například fekálními transplantacemi, při nichž příjemce dostává do střev zdravou stolici. Problém je v tom, že se fekální transplantace staly až příliš populárními. Asi jen málokdo by čekal, že si taková věci získá širokou oblibu, ale stalo se. Fekální transplantace jsou dnes považovány za všelék anebo alespoň podpůrný prostředek při celé řadě onemocnění.

Poslední dobou se ale přibývá nečekaných vedlejších účinků této terapie a odborníci volají  po zařazení zpátečky. Doporučují rozumnou regulaci fekální transplantace a důkladné ověření jejího použití u různých onemocnění. Jak je vidět, pořekadlo o tom, že všeho moc škodí, stále platí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Eric Erbe, Christopher Pooley / USDA, ARS, EMU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907