Všeho moc škodí. Fekální transplantace se dočkají regulací

05.06.2015 - Stanislav Mihulka

Poslední dobou se roztrhl pytel s fekálními transplantacemi. Přibývá ale i potíží a odborníci volají po regulaci


Reklama

Není to tak dlouho, co šlo o převratnou novinku. Před pár lety se ukázalo, že lidské zdraví a pohoda v mnoha ohledech souvisí se střevní mikroflórou. Nejprve se to týkalo obezity a zánětů střev, pak se přidala cukrovka, nádorová onemocnění, poruchy imunity a dokonce i duševní poruchy. Teď je spíš těžké najít chorobu, která by s bakteriemi v trávicím traktu nesouvisela.

Dobrou zprávou je, že se střevní mikroflórou lze různě manipulovat, například fekálními transplantacemi, při nichž příjemce dostává do střev zdravou stolici. Problém je v tom, že se fekální transplantace staly až příliš populárními. Asi jen málokdo by čekal, že si taková věci získá širokou oblibu, ale stalo se. Fekální transplantace jsou dnes považovány za všelék anebo alespoň podpůrný prostředek při celé řadě onemocnění.

Poslední dobou se ale přibývá nečekaných vedlejších účinků této terapie a odborníci volají  po zařazení zpátečky. Doporučují rozumnou regulaci fekální transplantace a důkladné ověření jejího použití u různých onemocnění. Jak je vidět, pořekadlo o tom, že všeho moc škodí, stále platí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Eric Erbe, Christopher Pooley / USDA, ARS, EMU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907