Všeho moc škodí. Fekální transplantace se dočkají regulací

05.06.2015 - Stanislav Mihulka

Poslední dobou se roztrhl pytel s fekálními transplantacemi. Přibývá ale i potíží a odborníci volají po regulaci


Reklama

Není to tak dlouho, co šlo o převratnou novinku. Před pár lety se ukázalo, že lidské zdraví a pohoda v mnoha ohledech souvisí se střevní mikroflórou. Nejprve se to týkalo obezity a zánětů střev, pak se přidala cukrovka, nádorová onemocnění, poruchy imunity a dokonce i duševní poruchy. Teď je spíš těžké najít chorobu, která by s bakteriemi v trávicím traktu nesouvisela.

Dobrou zprávou je, že se střevní mikroflórou lze různě manipulovat, například fekálními transplantacemi, při nichž příjemce dostává do střev zdravou stolici. Problém je v tom, že se fekální transplantace staly až příliš populárními. Asi jen málokdo by čekal, že si taková věci získá širokou oblibu, ale stalo se. Fekální transplantace jsou dnes považovány za všelék anebo alespoň podpůrný prostředek při celé řadě onemocnění.

Poslední dobou se ale přibývá nečekaných vedlejších účinků této terapie a odborníci volají  po zařazení zpátečky. Doporučují rozumnou regulaci fekální transplantace a důkladné ověření jejího použití u různých onemocnění. Jak je vidět, pořekadlo o tom, že všeho moc škodí, stále platí.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Eric Erbe, Christopher Pooley / USDA, ARS, EMU

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907