Vůně štěstí. Lidé si mohou předávat emoce tělesným pachem

27.05.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s čicháním potvrdil, že lidský pach prozrazuje pocity a šíří je na dálku. Platí to i pro štěstí


Reklama

Jsme sice primáti a řídíme se většinou zrakem, ostatní smysly ale také nezahálejí. Týká se to i vyjadřování emocí. Pokud chceme dát najevo ostatní dejme tomu své štěstí, tak si na své obvykle přijde široký úsměv, veselý smích anebo pevné objetí. Jak se ale ukazuje, emoce štěstí vyzařuje i tělesný pach, kterým navíc lze pocity přenášet na dálku.

Podle nového výzkumu vyvolává vdechování pachu šťastné osoby obdobné stavy u toho, kdo jej vdechuje. Až doteď se to přitom říkalo jenom o negativních emocích.

Badatelé si sehnali 12 mužů, kteří byli zdraví, nekouřili, nepili alkohol, nepožívali jídlo s výraznou vůní a také se po dobu experimentu zřekli sexuálního života. Pak si vybrali 36 žen se stejně zdravím životním stylem, nechali je čichat ke vzorků pachů od mužů a sledovali jejich reakce. Ženy si pro posuzování pachů vědci vybrali kvůli jejich obecně lepšímu čichu a větší vnímavosti vůči emocím.

Porovnávání výrazu tváří účastníků experimentu vědce nakonec dovedlo k závěru, že si lidé doopravdy pachem navzájem ovlivňují své pocity. Dochází mezi nimi k synchronizaci emocí, v tomto případě pocitu štěstí. Zdá se, že štěstí může být opravdu nakažlivé a můžeme se vsadit, že se to pokusí využít výrobci parfémů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    HealthDay, Psychological Science

  • Zdroj fotografií: US Navy / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907