Vůně štěstí. Lidé si mohou předávat emoce tělesným pachem

27.05.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s čicháním potvrdil, že lidský pach prozrazuje pocity a šíří je na dálku. Platí to i pro štěstí


Reklama

Jsme sice primáti a řídíme se většinou zrakem, ostatní smysly ale také nezahálejí. Týká se to i vyjadřování emocí. Pokud chceme dát najevo ostatní dejme tomu své štěstí, tak si na své obvykle přijde široký úsměv, veselý smích anebo pevné objetí. Jak se ale ukazuje, emoce štěstí vyzařuje i tělesný pach, kterým navíc lze pocity přenášet na dálku.

Podle nového výzkumu vyvolává vdechování pachu šťastné osoby obdobné stavy u toho, kdo jej vdechuje. Až doteď se to přitom říkalo jenom o negativních emocích.

Badatelé si sehnali 12 mužů, kteří byli zdraví, nekouřili, nepili alkohol, nepožívali jídlo s výraznou vůní a také se po dobu experimentu zřekli sexuálního života. Pak si vybrali 36 žen se stejně zdravím životním stylem, nechali je čichat ke vzorků pachů od mužů a sledovali jejich reakce. Ženy si pro posuzování pachů vědci vybrali kvůli jejich obecně lepšímu čichu a větší vnímavosti vůči emocím.

Porovnávání výrazu tváří účastníků experimentu vědce nakonec dovedlo k závěru, že si lidé doopravdy pachem navzájem ovlivňují své pocity. Dochází mezi nimi k synchronizaci emocí, v tomto případě pocitu štěstí. Zdá se, že štěstí může být opravdu nakažlivé a můžeme se vsadit, že se to pokusí využít výrobci parfémů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    HealthDay, Psychological Science

  • Zdroj fotografií: US Navy / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907