Vůně štěstí. Lidé si mohou předávat emoce tělesným pachem

27.05.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s čicháním potvrdil, že lidský pach prozrazuje pocity a šíří je na dálku. Platí to i pro štěstí


Reklama

Jsme sice primáti a řídíme se většinou zrakem, ostatní smysly ale také nezahálejí. Týká se to i vyjadřování emocí. Pokud chceme dát najevo ostatní dejme tomu své štěstí, tak si na své obvykle přijde široký úsměv, veselý smích anebo pevné objetí. Jak se ale ukazuje, emoce štěstí vyzařuje i tělesný pach, kterým navíc lze pocity přenášet na dálku.

Podle nového výzkumu vyvolává vdechování pachu šťastné osoby obdobné stavy u toho, kdo jej vdechuje. Až doteď se to přitom říkalo jenom o negativních emocích.

Badatelé si sehnali 12 mužů, kteří byli zdraví, nekouřili, nepili alkohol, nepožívali jídlo s výraznou vůní a také se po dobu experimentu zřekli sexuálního života. Pak si vybrali 36 žen se stejně zdravím životním stylem, nechali je čichat ke vzorků pachů od mužů a sledovali jejich reakce. Ženy si pro posuzování pachů vědci vybrali kvůli jejich obecně lepšímu čichu a větší vnímavosti vůči emocím.

Porovnávání výrazu tváří účastníků experimentu vědce nakonec dovedlo k závěru, že si lidé doopravdy pachem navzájem ovlivňují své pocity. Dochází mezi nimi k synchronizaci emocí, v tomto případě pocitu štěstí. Zdá se, že štěstí může být opravdu nakažlivé a můžeme se vsadit, že se to pokusí využít výrobci parfémů.

  • Zdroj textu:

    HealthDay, Psychological Science

  • Zdroj fotografií: US Navy / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907