Výbava moderního zloděje: Klíče podle předlohy z foťáku

10.07.2013 - Jaroslav Petr

Nenechávejte klíče jen tak ležet, mohli by vám je okopírovat! Rafinovaný zloděj vybavený nejmodernější technikou se přitom nemusí klíčů ani dotknout. K pořízení kopie mu stačí fotoaparát běžného mobilního telefonu a výkonný počítač se speciálním softwarem


Reklama

Program Sneakey pro dekódování fotografie klíčů vyvinul profesor Stefan Savage z University of California v San Diegu. Sneakey využívá skutečnosti, že většina klíčů jsou obyčejné „fabky“, které se liší různě hlubokými zářezy. Navíc nedá moc práce určit, o jaký základní typ klíče se jedná.

Program analyzuje snímek klíče a provede potřebné korekce kompenzující zkreslení vzniklé pootočením klíče v trojrozměrném prostoru. Nakonec dodá výsledná data, která už lze využít ke zhotovení přesné kopie klíče. Práce s programem je poměrně jednoduchá. Obsluha jen několika kliknutími ukáže počítači, kde se na snímku nachází klíč, a usnadní mu  orientací tím, že označí jeho horní stranu. Pak už jen upřesní pár dalších detailů. Důležité je například znát vzdálenost, na jakou byl snímek pořízen, protože od toho se odvíjí velikost klíče.

Výbava moderního zloděje

Vědci nedali software ze zcela pochopitelných důvodů volně k dispozici veřejnosti. S jeho možnostmi seznámili účastníky prestižní konference o bezpečnosti počítačů a komunikačních prostředků a upozornili je tak na objektivně existující riziko. Savage předpokládá, že podobný program celkem bez problémů sepíše každý, kdo vládne odpovídajícími znalostmi z oboru počítačové analýzy obrazu.

TIP: Otisk prstu, snímek duhovky i váš hlas: Všechno lze již dnes ukrást

Při prezentaci během konference demonstroval Savage možnosti programu Sneakey výrobou klíče na základě fotek klíčů položených na kavárenském stolku. Snímky pořídili Savageovi studenti celkem běžným zoomem ze střechy výškové budovy přes ulici naproti kavárně. Kopie klíče fungovala stejně dokonale jako jeho předloha.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907