Vyhlášení slovenské autonomie

<p>Jozef Tiso při setkání s Hitlerem</p>

Jozef Tiso při setkání s Hitlerem

6 . 10 . 1938

Reklama

Dramatické okamžiky podzimu roku 1938 doplnila 6. října tzv. Žilinská dohoda, které neznamenala nic menšího než vyhlášení autonomie Slovenska. Kromě dohody byl přijat i Manifest slovenského národa, připravený Hlinkovou slovenskou lidovou stranou, v němž bylo demonstrováno přimknutí ke státům bojujícím proti „marxisticko-židovské ideologii“. Zákonodárná i výkonná moc byla předána do rukou slovenské vlády, jejímž hlavním protagonistou se stal Jozef Tiso. Tato událost rozdělila na dlouhých sedm let cesty dvou slovanských bratří, které triumvirát Masaryk, Beneš a Štefánik budovali na ruinách habsburské monarchie.  

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907