Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

10.07.2015 - Martin Reichman

Polibek na tvář není v našich zeměpisných šířkách příliš častý, u našich sousedů jde ale o běžnou konvenci. Víte, kolikrát je slušné políbit svůj protějšek? Minimálně při cestování Francií vám může pomoci užitečná mapa polibků


Reklama

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. Zatímco ve Spojených státech můžete při pokusu o polibek na uvítanou tvrdě narazit, ve Francii je součástí běžné společenské etikety. Při setkání či loučení se zde lidé, s ohledem na region, políbí na tvář dvakrát až čtyřikrát.

Například v Paříži nebo v Bordeaux po pozdravu následují dva polibky, ve městě Montpellier na jihu země tři a v západofrancouzském regionu Sarthe čtyři. Zvyklosti, které mnohdy dělají problémy i rodilým Francouzům, jsou takřka neřešitelné pro návštěvníky z ciziny. Pomoci ji má aplikace francouzského programátora Gillese Debunna, který vytvořil interaktivní mapu uvítacích polibků celé Francie.

Princip mapy je jednoduchý, každý návštěvník může k vybranému regionu přidat počet polibků, které on sám považuje za společensky vhodný. Databáze, která obsahuje již přes 100 tisíc záznamů, poté zobrazí průměrnou hodnotu.

  • Zdroj textu:

    combiendebises.free.fr

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907