Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

10.07.2015 - Martin Reichman

Polibek na tvář není v našich zeměpisných šířkách příliš častý, u našich sousedů jde ale o běžnou konvenci. Víte, kolikrát je slušné políbit svůj protějšek? Minimálně při cestování Francií vám může pomoci užitečná mapa polibků


Reklama

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. Zatímco ve Spojených státech můžete při pokusu o polibek na uvítanou tvrdě narazit, ve Francii je součástí běžné společenské etikety. Při setkání či loučení se zde lidé, s ohledem na region, políbí na tvář dvakrát až čtyřikrát.

Například v Paříži nebo v Bordeaux po pozdravu následují dva polibky, ve městě Montpellier na jihu země tři a v západofrancouzském regionu Sarthe čtyři. Zvyklosti, které mnohdy dělají problémy i rodilým Francouzům, jsou takřka neřešitelné pro návštěvníky z ciziny. Pomoci ji má aplikace francouzského programátora Gillese Debunna, který vytvořil interaktivní mapu uvítacích polibků celé Francie.

Princip mapy je jednoduchý, každý návštěvník může k vybranému regionu přidat počet polibků, které on sám považuje za společensky vhodný. Databáze, která obsahuje již přes 100 tisíc záznamů, poté zobrazí průměrnou hodnotu.

  • Zdroj textu:

    combiendebises.free.fr

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907