Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

10.07.2015 - Martin Reichman

Polibek na tvář není v našich zeměpisných šířkách příliš častý, u našich sousedů jde ale o běžnou konvenci. Víte, kolikrát je slušné políbit svůj protějšek? Minimálně při cestování Francií vám může pomoci užitečná mapa polibků


Reklama

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. Zatímco ve Spojených státech můžete při pokusu o polibek na uvítanou tvrdě narazit, ve Francii je součástí běžné společenské etikety. Při setkání či loučení se zde lidé, s ohledem na region, políbí na tvář dvakrát až čtyřikrát.

Například v Paříži nebo v Bordeaux po pozdravu následují dva polibky, ve městě Montpellier na jihu země tři a v západofrancouzském regionu Sarthe čtyři. Zvyklosti, které mnohdy dělají problémy i rodilým Francouzům, jsou takřka neřešitelné pro návštěvníky z ciziny. Pomoci ji má aplikace francouzského programátora Gillese Debunna, který vytvořil interaktivní mapu uvítacích polibků celé Francie.

Princip mapy je jednoduchý, každý návštěvník může k vybranému regionu přidat počet polibků, které on sám považuje za společensky vhodný. Databáze, která obsahuje již přes 100 tisíc záznamů, poté zobrazí průměrnou hodnotu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    combiendebises.free.fr

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907