Výhodnější geny: Odhalené tajemství dlouhověkosti

15.07.2013 - Zuzana Teličková

Recept na dlouhověkost? Dát plodům do vínku pouze genetickou informaci matky. Alespoň podle výsledků výzkumu japonských vědců


Reklama

Japonští vědci pod vedením profesora Tomohiro Kona ze Zemědělské univerzity v Tokyu provedli experiment, ve kterém přivedli na svět mláďata laboratorní myši vlastnící genetickou informaci od dvou matek, nikoli od matky a otce. Tyto geneticky modifikované myši žily ve srovnání s obyčejnými myšmi z kontrolní skupiny průměrně o 186 dní déle. Kono se domnívá, že rozdíl je dán genem na chromozomu 9, který je spojován s postnatálním růstem. Na myšlenku pokusu s dvojitou mateřskou genetickou výbavou přivedl Kona a jeho spolupracovníky prokázaný fakt, že téměř ve všech kulturách se vyššího věku dožívají ženy. Tento model, který navíc platí i u mnoha dalších savců, byl zatím záhadou a vědci si lámali hlavu, zda na něj má vliv složení genomu jednoho či obou rodičů. Myší mláďata zrozená bez použití spermatu, přinesla jasnou odpověď. Byla sice subtilnější, ale dvojitá dávka mateřských genů jim prodoužila život o celou třetinu a navíc jim přinesla výhodu v podobě silnějšího imunitního systému.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907