Výhodnější geny: Odhalené tajemství dlouhověkosti

15.07.2013 - Zuzana Teličková

Recept na dlouhověkost? Dát plodům do vínku pouze genetickou informaci matky. Alespoň podle výsledků výzkumu japonských vědců


Reklama

Japonští vědci pod vedením profesora Tomohiro Kona ze Zemědělské univerzity v Tokyu provedli experiment, ve kterém přivedli na svět mláďata laboratorní myši vlastnící genetickou informaci od dvou matek, nikoli od matky a otce. Tyto geneticky modifikované myši žily ve srovnání s obyčejnými myšmi z kontrolní skupiny průměrně o 186 dní déle. Kono se domnívá, že rozdíl je dán genem na chromozomu 9, který je spojován s postnatálním růstem. Na myšlenku pokusu s dvojitou mateřskou genetickou výbavou přivedl Kona a jeho spolupracovníky prokázaný fakt, že téměř ve všech kulturách se vyššího věku dožívají ženy. Tento model, který navíc platí i u mnoha dalších savců, byl zatím záhadou a vědci si lámali hlavu, zda na něj má vliv složení genomu jednoho či obou rodičů. Myší mláďata zrozená bez použití spermatu, přinesla jasnou odpověď. Byla sice subtilnější, ale dvojitá dávka mateřských genů jim prodoužila život o celou třetinu a navíc jim přinesla výhodu v podobě silnějšího imunitního systému.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907