Výjimečný fotoúlovek: Superměsíc lapený v pavoučí síti

10.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Fenomén zvaný superměsíc nebo superúplněk byl během posledního půlroku k vidění již několikrát. Ten zatím poslední se odehrál během časného pondělního rána, kdy byl Měsíc od Země vzdálen 358 tisíc kilometrů (vzdálenost Měsíc-Praha). Blíž už letos nebude. Zajímavou kompozici superměsíce a pavouka se podařilo zachytit fotografovi Brianovi. Výsledná fotografie je vlastně kompozicí dvou snímků, v jedné fotograf zaostřil na pavouka, ve druhé na Měsíc.

Zajímavý je i samotný termín supermoon, který vymyslel astrolog Nolle Richard v roce 1979. Nolle superúplněk považoval za varování před blížícím se zemětřesením a zvýšenou vulkanickou aktivitou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    flickr.com

  • Zdroj fotografií: Brian

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907