Vylepšený Falcon 9 se chystá ke startu: V plánu je i řízené přistání prvního stupně

21.12.2015 - Martin Reichman

Po půlroční odmlce se chystá ke startu vylepšená verze rakety Falcon 9. Na oběžnou dráhu vynese komunikační satelity a pokusí se o přistání prvního stupně


Reklama

Pokud nenastanou neočekávané komplikace, vrátí se dnes v noci do vzduchu raketa Falcon 9. Na 2:34 našeho času je naplánován start vylepšené verze rakety a s velkou pravděpodobností také další pokus o řízené přistání prvního stupně. Na rozdíl od předešlých pokusů, boostery tentokrát nezamíří na plošinu na moři, ale přímo na základnu Canaveral, přesněji řečeno do Komplexu 13, který má SpaceX od NASA pronajatý.

Falcon 9 Full Thrust

Od posledního startu Falconu 9 uběhlo již půl roku. Hlavním důvodem byly práce na nové podobě rakety - inovovaná verze má mít prodloužený druhý stupeň, vylepšená kormidla, lepší přistávací nohy a motory s vyšším tahem. Na horním stupni byla prodloužena tryska motoru Merlin a větší jsou i nádrže. SpaceX do nich bude tankovat o něco chladnější palivo, takže se ho sem nyní vejde více. Tyto úpravy zvýší sílu nosiče, od čehož si inženýři SpaceX slibují více energie pro brzdící zážeh a úspěšně přistání.

TIP: Raketa Falcon 9, která mířila k ISS, explodovala 2 minuty po svém startu

Plánovaný start ale není pouhým testem. Falcon 9 ponese na oběžnou dráhu 11 komunikačních satelitů ORBCOMM. Přímý přenos startu a řízeného přistávacího manévru můžete sledovat přímo na webu SpaceX.

  • Zdroj textu:

    spacex.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907