Jihovýchodní Asie je domovem největších jeskynních systémů světa. Do vůbec největší z nich, vietnamské Sơn Đoòng, se nově můžete vypravit i vy
„Jeskyni Horské řeky,“ jak zní v překladu název, objevil v roce 1991 domorodec Hồ-Khanh. Od té doby uplynulo skoro dvacet let, než se do jeskynních prostor vydal první profesionální speleologický tým, aby podzemní prostory prozkoumal. A britští jeskyňáři, vedení manželským párem Howardem a Deb Limbertovými, byli ohromeni.
Průzkum jeskyně ztěžují extrémní podmínky. „Můžete být kousek od vstupu a nic nevidíte, stejně tak jeskyně není vůbec patrná na Google Earth,“ popisuje úskalí výpravy jeden z jejích členů. „Uvnitř průzkum komplikuje silný proud podzemní řeky. Místní se hřmotu v jeskyni báli, a tak se dovnitř vůbec neodvažovali.“
Expedice jeskyni změřila laserovými dálkoměry, které potvrdily možné prvenství Sơn Đoòng v soutěži o největší jeskyni světa. „Na většině míst má jeskyně v průměru 80 × 80 m, největší z prostor dokonce dvojnásobek,“ uvádí speleolog Spillane. Jeskyně by tak mohla sloužit jako hangár pro největší letadlo světa.
Mamutí nejsou jen dutiny, ale i krasová výzdoba jeskyně. „Některé krápníky jsou dlouhé více jak sedmdesát metrů,“ doplňuje Spilane. Průzkumníci šli jeskyní skoro pět kilometrů, než narazili na zával, který jim neumožnil pokračovat. Jsou však přesvědčeni, že prostory dosahují ještě dále.
TIP: Nejzajímavější jeskyně světa: Pět podzemních skvostů
Do rekordní jeskyně se dnes mohou vydat i turisté. Společnost Oxalis pořádá šestidenní výpravy, účastníci však musí být připraveni na den a půl dlouhý pochod džunglí, nehostinné podmínky v jeskyni a také závratnou cenu: za výlet se platí 3 000 USD, tedy zhruba 60 000 Kč.
Profimedia
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)