Výlet do obří díry: Největší jeskyně světa zpřístupněna

07.10.2013 - Jan Miklín

Jihovýchodní Asie je domovem největších jeskynních systémů světa. Do vůbec největší z nich, vietnamské Sơn Đoòng, se nově můžete vypravit i vy


Reklama

„Jeskyni Horské řeky,“ jak zní v překladu název, objevil v roce 1991 domorodec Hồ-Khanh. Od té doby uplynulo skoro dvacet let, než se do jeskynních prostor vydal první profesionální speleologický tým, aby podzemní prostory prozkoumal. A britští jeskyňáři, vedení manželským párem Howardem a Deb Limbertovými, byli ohromeni.

Podzemní řeky i džungle

Průzkum jeskyně ztěžují extrémní podmínky. „Můžete být kousek od vstupu a nic nevidíte, stejně tak jeskyně není vůbec patrná na Google Eart,“ popisuje úskalí výpravy jeden z jejích členů. „Uvnitř průzkum komplikuje silný proud podzemní řeky. Místní se hřmotu v jeskyni báli, a tak se dovnitř vůbec neodvažovali.“

Expedice jeskyni změřila laserovými dálkoměry, které potvrdily možné prvenství Sơn Đoòng v soutěži o největší jeskyni světa. „Na většině míst má jeskyně v průměru 80 x 80 m, největší z prostor dokonce dvojnásobek,“ uvádí speleolog Spillane. Jeskyně by tak mohla sloužit jako hangár pro největší letadlo světa.

Obří výzdoba

Mamutí nejsou jen dutiny, ale i krasová výzdoba jeskyně. „Některé krápníky jsou dlouhé více jak sedmdesát metrů,“ doplňuje Spilane. Průzkumníci šli jeskyní skoro pět kilometrů, než narazili na zával, který jim neumožnil pokračovat. Jsou však přesvědčeni, že prostory dosahují ještě dále.

Do rekordní jeskyně se dnes mohou vydat i turisté. Společnost Oxalis pořádá šestidenní výpravy, účastníci však musí být připraveni na den a půl dlouhý pochod džunglí, nehostinné podmínky v jeskyni a také závratnou cenu: za výlet se platí 3 000 USD, tedy zhruba 60 000 Kč.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907