Výlet do obří díry: Největší jeskyně světa zpřístupněna

07.10.2013 - Jan Miklín

Jihovýchodní Asie je domovem největších jeskynních systémů světa. Do vůbec největší z nich, vietnamské Sơn Đoòng, se nově můžete vypravit i vy


Reklama

„Jeskyni Horské řeky,“ jak zní v překladu název, objevil v roce 1991 domorodec Hồ-Khanh. Od té doby uplynulo skoro dvacet let, než se do jeskynních prostor vydal první profesionální speleologický tým, aby podzemní prostory prozkoumal. A britští jeskyňáři, vedení manželským párem Howardem a Deb Limbertovými, byli ohromeni.

Podzemní řeky i džungle

Průzkum jeskyně ztěžují extrémní podmínky. „Můžete být kousek od vstupu a nic nevidíte, stejně tak jeskyně není vůbec patrná na Google Eart,“ popisuje úskalí výpravy jeden z jejích členů. „Uvnitř průzkum komplikuje silný proud podzemní řeky. Místní se hřmotu v jeskyni báli, a tak se dovnitř vůbec neodvažovali.“

Expedice jeskyni změřila laserovými dálkoměry, které potvrdily možné prvenství Sơn Đoòng v soutěži o největší jeskyni světa. „Na většině míst má jeskyně v průměru 80 x 80 m, největší z prostor dokonce dvojnásobek,“ uvádí speleolog Spillane. Jeskyně by tak mohla sloužit jako hangár pro největší letadlo světa.

Obří výzdoba

Mamutí nejsou jen dutiny, ale i krasová výzdoba jeskyně. „Některé krápníky jsou dlouhé více jak sedmdesát metrů,“ doplňuje Spilane. Průzkumníci šli jeskyní skoro pět kilometrů, než narazili na zával, který jim neumožnil pokračovat. Jsou však přesvědčeni, že prostory dosahují ještě dále.

Do rekordní jeskyně se dnes mohou vydat i turisté. Společnost Oxalis pořádá šestidenní výpravy, účastníci však musí být připraveni na den a půl dlouhý pochod džunglí, nehostinné podmínky v jeskyni a také závratnou cenu: za výlet se platí 3 000 USD, tedy zhruba 60 000 Kč.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907