Výlet do obří díry: Největší jeskyně světa zpřístupněna

07.10.2013 - Jan Miklín

Jihovýchodní Asie je domovem největších jeskynních systémů světa. Do vůbec největší z nich, vietnamské Sơn Đoòng, se nově můžete vypravit i vy

<p>Nález jeskyně Son Doong ukazuje, že ani ve 21. století není pozdě na velké objevy. </p>

Nález jeskyně Son Doong ukazuje, že ani ve 21. století není pozdě na velké objevy. 


Reklama

„Jeskyni Horské řeky,“ jak zní v překladu název, objevil v roce 1991 domorodec Hồ-Khanh. Od té doby uplynulo skoro dvacet let, než se do jeskynních prostor vydal první profesionální speleologický tým, aby podzemní prostory prozkoumal. A britští jeskyňáři, vedení manželským párem Howardem a Deb Limbertovými, byli ohromeni.

Podzemní řeky i džungle

Průzkum jeskyně ztěžují extrémní podmínky. „Můžete být kousek od vstupu a nic nevidíte, stejně tak jeskyně není vůbec patrná na Google Earth,“ popisuje úskalí výpravy jeden z jejích členů. „Uvnitř průzkum komplikuje silný proud podzemní řeky. Místní se hřmotu v jeskyni báli, a tak se dovnitř vůbec neodvažovali.“

Expedice jeskyni změřila laserovými dálkoměry, které potvrdily možné prvenství Sơn Đoòng v soutěži o největší jeskyni světa. „Na většině míst má jeskyně v průměru 80 × 80 m, největší z prostor dokonce dvojnásobek,“ uvádí speleolog Spillane. Jeskyně by tak mohla sloužit jako hangár pro největší letadlo světa.

Obří výzdoba

Mamutí nejsou jen dutiny, ale i krasová výzdoba jeskyně. „Některé krápníky jsou dlouhé více jak sedmdesát metrů,“ doplňuje Spilane. Průzkumníci šli jeskyní skoro pět kilometrů, než narazili na zával, který jim neumožnil pokračovat. Jsou však přesvědčeni, že prostory dosahují ještě dále.

TIP: Nejzajímavější jeskyně světa: Pět podzemních skvostů

Do rekordní jeskyně se dnes mohou vydat i turisté. Společnost Oxalis pořádá šestidenní výpravy, účastníci však musí být připraveni na den a půl dlouhý pochod džunglí, nehostinné podmínky v jeskyni a také závratnou cenu: za výlet se platí 3 000 USD, tedy zhruba 60 000 Kč.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

    Profimedia
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907