Vynález který nezměnil svět: Auto na atomový pohon

27.10.2014 - Martin Reichman

Automobil poháněný levnou energií z jádra zaměstnává konstruktéry a vědce již více než 50 let. Proč se technologie, která pohání ponorky, dosud neposadila i ve světě automobilů


Reklama

Auta na jaderný pohon bohužel (či bohudík) existovala jen na rýsovacích prknech. Koncem 50. let, kdy probíhala revoluce v atomovém inženýrství, představila automobilka Ford svůj koncept automobilu poháněného miniaturním jaderným reaktorem s příznačným názvem Ford Nucleon.

Auto poháněné jádrem

Tento automobil měl být skutečně poháněn podobným reaktorem, jako jsou ty v atomových ponorkách, samozřejmě jen menším. Pohonné hmoty v podobě kazet s radionuklidy (nuklidy s přebytečnou energií způsobující štěpnou reakci) by bylo nutné doplnit jen jednou za osm tisíc kilometrů.

Princip takového pohonu byl následující: Teplo vznikající při štěpení radioaktivních látek měnilo vodu na páru. Ta, stejně jako v normálním atomovém reaktoru, poháněla turbínu, jež vyráběla elektrickou energii a měla pohánět samotný automobil. Pára se pak měla měnit zpět ve vodu v kondenzátoru. I když se automobil dostal až do fáze testovacího modelu, nebyl nikdy dokončen. Hlavními důvody byly obavy o bezpečnost a problémy s hledáním materiálu, který by byl dost lehký pro auto a současně by dostatečně odstínil posádku od radiace.

Jaderný pohon v 21. století

V roce 2009 myšlenka malých nukleárních zdrojů nadchla i manažery u Cadillacu a automobilka tehdy ukázala designérem Lerenem Kulesusem navržený futuristický koncept World Thorium Fuel. Nápad ale také zůstal jen na papíře.

O dva roky později představila svou vizi automobilu poháněného jádrem americká společnost Laser Power Systems. Vůz měl být poháněný thoriem a podle zakladatele společnosti Charlese Stevense si měl jeho vůz vystačit s pouhými osmi gramy thoria na 100 let. Ani tento návrh ale nikdy neopustil svět výkresů a virtuální reality.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907