Vyřeší Kniha k pití s nanočásticemi problém rozvojového světa s vodou?

26.08.2015 - Stanislav Mihulka

Jedna taková kniha by měla vyčistit vodu k pití pro jednoho člověka na čtyři roky


Reklama

Rozvojový svět se potýká s chronickým nedostatkem bezpečně pitné vody. Zajímavé řešení nabízí Kniha k pití (Drinkable Book), se kterou přišla Theresa Dankovich z Carnegieho Mellonovy univerzity.

Její Kniha doopravdy na první pohled vypadá jako kniha. Každá její stránka je ale ze silného papíru, který je impregnovaný nanočásticemi stříbra a mědi. Když uživatel takovou stránku vytrhne a přefiltruje přes ni vodu na pití, tak ve vodě zlikviduje 99,9 procent bakterií.

Z každé stránky Knihy k pití lze udělat dva filtry. Jeden takový filtr zvládne vyčistit až 100 litrů vody a kompletní Kniha k pití by prý měla vystačit na vyčištění vody pro jednu osobu na čtyři roky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society, pAge Drinking Paper

  • Zdroj fotografií: pAge Drinking Paper

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907