Výročí sondy Mariner: 90 tisíc zpráv poletí k Marsu tento pátek

26.11.2014 - Martin Reichman

Od srpna do začátku listopadu si zájemci mohli za poplatek zaregistrovat svůj vzkaz. Tento pátek budou zprávy k Marsu odeslány


Reklama

Za celou akcí stojí projekt Uwingu, což je svého druhu vesmírná charita. Prostřednictvím svého webu umožňuje Uwingu zájemcům za menší poplatek „pojmenovat“ bezejmenné exoplanety, krátery na Marsu nebo jako nyní – odeslat osobní vzkaz na rudou planetu. Výtěžek, respektive jeho část, je poté věnována na vesmírné projekty.

Obchodníci s deštěm

Na první pohled bohulibý projekt má ale háček, v případě exoplanet nebo marsovských kráterů nejde o jejich skutečné pojmenování, nová jména nejsou zanesena do žádných oficiálních map nebo seznamů. 90 tisíc zpráv, které se k Marsu vypraví tento pátek, také pochopitelně nebudou nijak zaznamenány v cílové destinaci. Dárci za svůj příspěvek získají toliko certifikát, že jejich vzkaz byl odeslán do vesmíru. Problematická je také výše částky, kterou Uwingu přerozděluje, přestože oficiální čísla nejsou k dispozici, hovoří se o 50% z vybraných peněz. Pokud tomu tak skutečně je, jde o poměrně lukrativní charitu.

50 let od startu sondy Mariner 4

Aktuální akce Beam Me to Mars (Transportujte mě na Mars) má za cíl připomenout 50leté výročí mise sondy Mariner 4, která jako první vyfotila rudou planetu – Mariner 4 odstartovala přesně před 28. listopadu 1964. Sondě se podařilo pořídit celkem 21 snímků povrchu Marsu, na kterých se dalo rozpoznat 70 impaktních kráterů o velikosti mezi 4 až 120 km. Dohromady snímky pokryly přibližně 1 % povrchu planety.

  • Zdroj textu:

    uwingu.com

  • Zdroj fotografií: Uwingu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907