Výroční 250. start rakety Ariane vynesl do vesmíru dva satelity

08.02.2014 - Petr Broža

Na oběžnou dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů vynesla raketa Ariane 5 dva satelity. Jednalo se o 58. let Ariane 5 v řadě bez nehody


Reklama

Pro raketu typu Ariane se jednalo o 250. let a konkrétně pro model Ariane 5 pak 58. let v řadě bez nehody (od roku 2003). Celkem absolvovala Ariane přes 72 letů, z toho jen čtyři skončily nezdarem. Díky tomu se Ariane řadí k nejúspěšnějším vesmírným nosičům.

Je operována z kosmodromu ESA ve Francouzské Guyaně konsorciem Arianespace, kde má majoritní podíl Francie (60 %) , druhé je pak Německo (18,7 %) a třetí Itálie (9,4 %). Společnost funguje od roku 1980.

Raketa vynesla do vesmíru například sondu Rosetta, která míří ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, teleskop Herschel, sondu Planck, která měří reliktní mikrovlnné záření či nákladní lodě ATV na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Arianespace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907