Výročí: Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter snímkuje Měsíc už pět let

20.06.2014 - Tomáš Přibyl

Družice LRO je prvním významným průzkumníkem Měsíce poté, co Američané ztratili po ukončení programu Apollo o Měsíc zájem. LRO má připravit cestu pro budoucí konolonizaci


Reklama

V lednu 2004 vyhlásil americký prezident George Bush Jr. novou Vizi kosmonautiky. Její velmi podstatnou součástí byl i návrat lidí na Měsíc. Tomuto úkonu má předcházet detailní zmapování místních podmínek flotilou bezpilotních sond.

První z nich se stala LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), která se do vesmíru dostala v červnu 2009, překročila svoji plánovanou jednoletou životnost a pracuje dodnes. 23. června oslaví pětileté výročí na oběžné dráze našeho souputníka.

Jejím hlavním úkolem je zmapování celého povrchu s rozlišením jednoho sta metrů, přičemž ve vybraných oblastech dokáže najít až půlmetrové detaily. Podařilo se například vyfotografovat oblasti přistání pilotovaných výprav Apollo. Na snímcích jsou vidět opuštěné přistávací stupně lunárních modulů, lunární vozidla, vybavení kosmonautů, ale třeba i jejich stopy.

K výročí NASA znovu připomněla snímek centrálního vrcholu kráteru Tycho, který je široký 15 kilometrů. Tento kráter je populárním cílem dalekohledů amatérských astronomů. Celý kráter má šířku 82 kilometrů a vrchol se tyčí 2 km nad okolí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907