Základy výsadkového vojska ČSLA položily v podstatě dvě skupiny vojáků. Již v druhoválečných dobách vznikla v SSSR 2. paradesantní brigáda o síle 2 800 mužů. Po znovuobnovení čs. armády začala generalita v říjnu 1947 formovat Pěší prapor čs. parašutistů 71 v Zákupech u České Lípy – ovšem též s přispěním absolventů britských parakurzů z let druhé světové války
Poválečnou dobu plnou optimismu a nadšeného budování armády rázně utnul únor 1948. Neblahý proces se dotkl též velkého počtu velitelů-vojáků z povolání, mimo jiné i expertů přes výsadkový výcvik. Vrchol perzekuce pak představovalo zatčení generála Karla Palečka, velitele celého výsadkového vojska.
Vliv stalinského SSSR přinesl zavržení jakýchkoliv západních postupů, byť se ukázaly jako osvědčené – a to včetně speciální výzbroje a výstroje. Tak došlo k nahrazení čs. padáků VJ-1 sovětskými PD-47. „Paragáni“ již nesměli nosit ani červené barety. Během roku 1950 pak započaly přesuny výsadkových jednotek na východní Slovensko, jež vyvrcholily zformováním 22. výsadkové brigády v roce 1952 v Prešově, Sabinově a Košicích. Do struktur nové formace velení včlenilo také 71. výsadkový prapor.
Nový svazek měl především plnit operačně-taktické i ryze taktické úkoly v sestavě vševojskových útočných formací během nové války proti západu v sovětské režii. V roce 1953 dosáhl mírových počtů 2 481 mužů, ovšem politický tlak na velitele zůstával všudypřítomný. Výsadkáři navíc museli na úkor výcviku pomáhat rozkolísanému národnímu hospodářství např. brigádami v zemědělství.
Další ránu přinesl rok 1955 – zrušení výsadkového vojska spolu s pověřeným velitelstvím, jehož povinnosti převzala Skupina pro řízení výsadkových jednotek při generálním štábu. Celá 22. výsadková brigáda následně přešla z režimu vlastní autonomie do podřízenosti 2. vojenského okruhu a „spadla“ na nižší, tedy plukovní stupeň. Nekoncepčnost doby demonstruje fakt, že pouhé tři měsíce nato došlo k jeho opětovnému navýšení na sílu brigády.
Nutnost zabezpečit výsadkářům výcvikové letouny vedla k přemístění velitelství 1. leteckého dopravního pluku a jeho dvou letek z letiště Kbely do Prešova. Koncem roku tak vznikl 1. dopravní letecký pluk s 32 sovětskými letouny Li-2, později Il-3 (a licenčními Avia Il-14) a 10 nákladními kluzáky. Brigáda disponovala také balonovou rotou s balony DAG-9, sloužícími k základnímu seskokovému výcviku. Nadále se používaly padáky PD-47 sovětské konstrukce, jejichž výrobu převzala padáková továrna Chornice (PTCH).
Výsadkáři do výzbroje tehdy zaváděli čs. samopaly vz. 26, pistole vz. 52, kulomety vz. 59, nože VO-7, lehké plamenomety, bezzákluzové kanóny ráže 85 mm i radiostanice domácí produkce. Ale např. zásobníky k podvěšení pod letoun PDMN-130 či osobní zásobníky GK-30 dodávali našim i nadále Sověti. V 60. letech se u „paragánů“ objevuje maskáčový polní stejnokroj vz 60 mlok. V pozdějších letech přichází přezbrojení na „samopal“ vz. 58 se sklopnou ramenní opěrkou i zavedení sovětské pancéřovky RPG-7.
Výcvik cílil především na vytrvalost, obratnost a rozvoj síly, ovládání všech zbraní a psychickou i morální odolnost mužů. Probíhal za všech povětrnostních podmínek, ve dne i v noci, bez ohledu na roční období. Všichni rovněž absolvovali výsadkovou přípravu i základní seskoky padákem, a to včetně celého velitelského sboru i štábu až po brigádní kapelu.
V roce 1960 přišel další zvrat – stěhování 22. výsadkové brigády na Moravu. Do Prostějova tehdy putovalo jak velitelství a štáb, tak 71. a 72. výsadkový prapor, podpůrné jednotky a 22. protitankový výsadkový oddíl. Další části brigády, konkrétně 65. výsadkový a 22. výsadkový průzkumný prapor směřovaly do Holešova. Později došlo k dalšímu přesunu 65. výs. praporu do Prostějova i reorganizaci 22. průzkumného praporu na 7. výsadkový pluk zvláštního určení (vp ZU), jenž zůstal i nadále dislokován v Holešově.
Zatímco 22. výsadková brigáda představovala takticko-operační svazek, pak 7. výsadkový prapor zvláštního určení plnila diverzně-průzkumné mise. Její organizace stála na skupinách hloubkového průzkumu (SHPz), jež v počtu 10 osob zajišťovaly plnění bojového úkolu až do hloubky 800 km za frontovou linii. Tito výsadkáři prošli přípravou s cílem vpadnout do týlu nepřítele, likvidovat jeho velitelství či štáby i narušovat komunikace.
Organizace pluku byla specifická také v začlenění „roty A“ do sestavy. Tato jednotka měla totiž po seskoku do nepřátelského zázemí provádět v malých skupinách po pěti mužích kontrarozvědnou činnost. Příprava hloubkových průzkumníků vyžadovala nové formy výcviku, taktiky a přípravy jednotlivce k plnění bojových úkolů, např. k diverzi proti palebným postavením raket NATO Sergeant a Pershing, jež mohly nést jaderné hlavice. Mohli napadat ovšem také letectvo, dělostřelecké systémy i těžkou bojovou techniku soupeře.
Za tímto účelem obdrželi speciální výstroj a výzbroj – nové samopaly vz. 61 Škorpion, zdravotní brašny a potravinové dávky KD-Vysočina, obsahující balenou stravu i další pomůcky. Nejdůležitější inovaci však přinesl nový čs. padák OVP-68, splňující náročné podmínky výsadku materiálem obtěžkaných průzkumníků na co nejmenší plochu, přitom z velké výšky. K seskokům teď sloužily letouny IL-14T, legendární dvojplošníky AN-2, vrtulníky Mi-4 a Mi-8.V té době se u 22 vb používaly rovněž čs. padáky OVP-65 určené pro hromadný seskok, jež konečně nahradily zastaralé PD-47.
V roce 1964 zahájil 7. výsadkový prapor zvláštního určení přípravy předurčených armádních rot č. 5 a 6 k redislokaci do posádek tehdejšího středního (SVO Příbram) a západního vojenského okruhu (ZVO Tábor) Následně došlo u 5.vpzr ZU k umístění do Luštěnic a 6. vpzr ZU do Chrudimi. V obou těchto posádkách byla původně výsadková výcviková střediska. Z roty č. 5 pak vznikla 1. rota, z 6. roty 4. výsadková průzkumná rota. Obě se od svého prvopočátku budovaly jak po organické, tak po personální stránce jako samostatné útvary, přímo podřízené zpravodajským oddělením středního a západního voj. okruhu. Průzkumníci od těchto rot obdrželi stejné úkoly jako skupiny 7. vp ZU. S tím rozdílem, že skákali do hloubky 500 km v týlu nepřítele.
V roce 1966 se u jednotlivých divizí stavěly z „klasických“ průzkumných rot opět celé průzkumné prapory. Každý z 10 průzkumných praporů pak držel v sestavě také rotu hloubkového průzkumu s členěním na malé průzkumné skupiny (5–6 SHPz) v síle 6 výsadkářů. Jejich úkoly i výcvik měly opět průzkumně-diverzní charakter do týlové hloubky 100 km.
Zde je potřeba zdůraznit, že veškeré tyto nové redislokace výsadkových jednotek kladlo vysoké nároky nejen na velitelský sbor, ale i na vojáky. Budovala se výsadková cvičiště, padákové houpačky, můstky, náběhové lávky, padákové sklady i makety letounů – vše svépomocí v rámci jednotek. Do této atmosféry nadšení přišel 21. srpen 1968 s okupací vojsky Varšavské smlouvy.
Rok 1969 přinesl odplatu za nesouhlasné postoje „paragánů“ k údajné bratrské pomoci SSSR a jeho satelitů – 22. vb se tak reorganizovala na nižší, plukovní stupeň. Do sestavy čs. velení nově začlenilo výsadkový prapor zvláštního určení, vytvořený z rozpuštěného holešovského 7. vp ZU i další osvědčené jednotky. Armáda tím nakročila k pomalému odklonu od takticko-operační koncepce výsadkového vojska a jeho přerodu na průzkumnou činnost.
Přitom nelze zapomínat na fakt, že charakteru ČSLA odpovídala všeobecná mobilizační a branná povinnost občanů země a výsadkové jednotky tak reálně závisely na vojácích základní služby (VZS), odvedených dle branné povinnosti v 18 letech k armádě. Na základě dobrovolnosti i bezvadného zdravotního stavu pak tito čerství branci prodělali základní výsadkový výcvik v tehdejších aeroklubech Svazarmu, konkrétně v paraklubech, jež povinně cvičily nováčky při prvních třech základních seskocích padákem.
U mnoha výsadkových jednotek ČSLA pak velitelské funkce nedrželi jen vojáci z povolání. Naopak, tabulková místa počítala s jejich obsazením až v okamžiku všeobecné mobilizace. Za tímto účelem vznikaly při 22. vb a u 7 vp ZU Školy pro důstojníky v záloze (ŠDZ), kam směřovali zpravidla středoškoláci. Absolvovali zde veškerou přípravu na posty velitelů včetně výsadkového kurzu. ŠDZ u 7. vp ZU připravovala nejnižší velící i dalším jednotkám hloubkového průzkumu – armádním a divizním rotám (RHPz). Po rozpuštění mateřské 22. vb se škola přemístila ke 3. průzkumnému praporu v Kroměříži, kde pokračoval výcvik vysoké odborné přípravy velitelů SHPz (případně i dalších) na nadále precizní úrovni. Frekventanty pak škola vyřazovala v absolventských hodnostech, zpravidla desátník nebo četař absolvent. Výteční studenti však mohli získat návrh na hodnost podporučíka.
Dále je třeba připomenout, že odcházející „záklaďáci“ zůstávali po své dvouleté službě i nadále vedeni v záloze výsadkového vojska. Armáda je poté pravidelně povolávala na vojenská cvičení v délce 35 dnů, a to k výsadkovým jednotkám i rotám Hpz. Tito muži absolvovali zpravidla tři řádná vojenská cvičení, zaměřená na výsadkovou přípravu a provedení třech základních seskoků padákem. K běžným nástrojům přípravy patřila rovněž tzv. stmelovací cvičení, dle potřeby i jednodenní. Kurzy rovněž připravovaly na vyšší funkce i vojáky zálohy – jako velitele SHPz, velitele roty HPz , ale i náčelníka výsadkové přípravy, s čímž se pojil hodnostní růst. Mnozí tak dosáhli na „kapitána v záloze“ (povyšování realizovaly Okresní vojenské správy podle trvalého bydliště).
Se záložáky se počítalo především v okamžiku všeobecné mobilizace, kdy se v mírové sestavě výsadkových jednotek objevily tzv. roty B, zpravidla organizační dvojčata rot A mírových počtů. Na nově stavěné formace čekala trvale připravená výstroj, výzbroj i technika, a to včetně té padákové. Mužstvo i důstojníci nastupovali ke svým mateřským záložním jednotkám na základě rozkazu do 24 hodin.