Vyschlá řeka Colorado: Kam zmizela voda?

17.05.2014 - Jan Miklín


Reklama

Řeka Colorado, pramenící ve Skalistých horách, svého cíle dosáhla jen málokdy. Většinu vody, protékající slavnými kaňony včetně nejslavnějšího Grand Canyonu, využijí lidé. Colorado zásobuje pitnou vodou kalifornská velkoměsta v čele s Los Angeles a zavlažuje tisíce hektarů polí v nehostinné a vyprahlé krajině. Není divu, že pod přehradou Morelos, z níž se větví soustava zavlažovacích kanálů, bývá koryto po většinu roku vyschlé. Letos však na základě americko-mexické dohody pustili vodohospodáři během osmi týdnů do koryta 130 milionu kubíků vody, aby obnovili zásoby podzemní vody a pomohli říčním ekosystémům.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907